Відпустка одинокій матері, дитина якої є студенткою

Відповіді на запитання


Працівниця, яка є одинокою матір’ю та має 19-річну доньку, яка навчається у виші на стаціонарі, вважає, що має право на одержання додаткової соціальної відпустки, оскільки донька є студенткою. Чи зобов’язане підприємство надати їй таку відпустку за вказаних умов?

 

Ні, після виповнення дитині 19 років жінка, яка працює, втрачає право на додаткову соціальну відпустку.

Для підтвердження цього слід звернутися до норми, що визначає вік дитини для одержання права на відпустку, а саме до Сімейного кодексу України від 10.01.2002 р. № 2947-III (далі — СКУ) і Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ (далі — Закон № 2402). Зокрема, у ст. 6 СКУ зазначено, що правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. А в ст. 1 Закону № 2402 визначено, що дитиною вважається особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше. Отже, право на додаткову соціальну відпустку у працюючої жінки є до та в рік виповнення дитині 18 років.

Не варто плутати право на додаткову соціальну відпустку з пільгою щодо допомоги на дітей одиноким та матерям, яка надається згідно зі ст. 183 Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ. Тільки ця норма містить умови, що пільга у вигляді допомоги може надаватися особі, яка є старшою за 18 років, але тільки в разі, якщо вона навчається за денною формою навчання в загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I–IV рівнів акредитації. Тобто до закінчення такою особою навчального закладу, але не довше ніж до досягнення нею 23 років.

Вищезгадана умова стосується лише виплати державної допомоги одиноким матерям, проте одержання працівницею додаткової соціальної відпустки не стосується. А отже, жінка могла отримувати додаткову соціальну відпустку лише до виповнення доньці 19 років. Після цього жінка втратила право на отримання такої відпустки.

На запитання читачів відповідала

Ольга Панфьорова,

консультант журналу «Кадровик України»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН