Військовий облік ФОП та його працівників


◦ Військовий облік. Військова служба
27 січня 2023 р.
Чи стосуються зміни в законодавстві та нові положення щодо ведення військового обліку на підприємствах фізичних осіб — підприємців та працевлаштованих у ФОП працівників?

Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівниківцентральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності (частина пята ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (далі Порядок № 1487) визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів:

  • центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами;
  • органами місцевого самоврядування;
  • органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення; 
  • ТЦК та СП
  • підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров’я незалежно від підпорядкування та форми власності.
У цих нормативно-правових актах не згадується про фізичних осіб підприємців (суб'єктів підприємницької діяльності). Не згадується про них і в ст. 210-1 КУпАП  там йдеться тільки про громадян та посадових осіб.

Хоча Генеральний штаб ЗСУ в листі від 27.09.2017 р. № 321/5989 наголошував «Згідно з пунктом 5 статті 34 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності — у тому числі на громадян-підприємців та інших самозайнятих осіб». Тобтопо суті, вони не бачать різниці між підприємством та фізичною особою  підприємцем.

Тому фізособа-підприємець, яка має найманих працівників, повинна: або вести військовий облік або не вести його (але бути готовим, що власну позицію доведеться відстоювати).

Якщо на підприємстві за трудовим договором працевлаштований працівник (який одночасно є фізичною особою підприємцем), він підлягає персональному військовому обліку на цьому підприємстві (для підприємства він звичайний працівник). 

Отже, Порядок № 1487 майже не змінив правил військового обліку для фізичних осіб — підприємців.

 


ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП