Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівниківцентральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності (частина п’ята ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII).
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Порядок № 1487) визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів:
- центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами;
- органами місцевого самоврядування;
- органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення;
- ТЦК та СП;
- підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров’я незалежно від підпорядкування та форми власності.
Хоча Генеральний штаб ЗСУ в листі від 27.09.2017 р. № 321/5989 наголошував «Згідно з пунктом 5 статті 34 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності — у тому числі на громадян-підприємців та інших самозайнятих осіб». Тобто, по суті, вони не бачать різниці між підприємством та фізичною особою — підприємцем.
Тому фізособа-підприємець, яка має найманих працівників, повинна: або вести військовий облік або не вести його (але бути готовим, що власну позицію доведеться відстоювати).
Якщо на підприємстві за трудовим договором працевлаштований працівник (який одночасно є фізичною особою — підприємцем), він підлягає персональному військовому обліку на цьому підприємстві (для підприємства він звичайний працівник).
Світлана ЛІСТРОВА,
незалежний експерт з трудового
та податкового законодавства