Виконання обов’язків працiвника, який проходить строкову військову службу


◦ Трудовi вiдносини
◦ Заміна відсутнього працівника
◦ Військовий облік

Як оформити роботу працівника, на якого покладаються обов’язки тієї особи, яка проходить строкову військову службу?

Для працівника, на якого будуть покладатися такі обов’язки, це може бути додаткова або інша робота. Варіантів оформлення додаткової роботи існує декілька, тож роботодавець має право вибрати будь-який із них.

Служба в армії основного працівника (за контрактом чи строкова служба) покладає на роботодавця обов’язок зберігати за таким працівником робоче місце та середній заробіток до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення. На роботі цей працівник вважається тимчасово відсутнім, тому на час його відсутності роботодавець може прийняти за строковим трудовим договором іншу особу.

Якщо працівник, на якого будуть покладатися обов’язки тимчасово відсутнього працівника, є сторонньою особою (не з числа працівників підприємства), то з таким працівником укладається строковий трудовий договір на час військової служби основного працівника на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення.

Якщо ж працівник, на якого будуть покладатися обов’язки тимчасово відсутнього працівника, є працівником підприємства, трудові відносини можна оформити як:

— сумісництво;

— розширення зони обслуговування або об’єму виконаних робіт;

— виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Робота за сумісництвом передбачає укладення окремого трудового договору, має виконуватись у вільний від основної роботи час, а оплачуватися буде фактично виконана робота. Також потрібно пам’ятати про те, що цей трудовий договір теж буде обмежений строком фактичного повернення основного працівника з військової служби.

Розширення зон обслуговування чи збільшення обсягу виконуваних робіт передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткового обсягу робіт за тією ж професією або посадою зі встановленням доплати. Про строковість у цьому випадку теж не потрібно забувати.

Вищенаведені варіанти додаткової роботи оформлюються тільки за згодою працівника, який її буде виконувати.

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника — це заміна працівника, відсутнього з певних причин, коли працівник поряд зі своєю основною роботою виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника. Слід пам’ятати, що працівнику, який виконує на тому ж підприємстві, поряд зі своєю основною роботою, обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, за правилами ст. 105 КЗпП провадиться доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

Ольга ПАНФЬОРОВА,
консультант

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН