Врахування премії, нарахованої під час відпустки


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Оплата праці

Потрібно обчислити працівнику середній заробіток за два попередніх місяці: січень і лютий. Протягом лютого він усі дні перебував у щорічній відпустці. Однак у лютому за січень нараховано щомісячну премію. Чи включати її до розрахунку?

 

Перелік виплат, що не включаються під час обчислення середньої зарпла-ти в усіх випадках її збереження, визначено у п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100). Щомісячні премії, як правило, враховуються в разі обчислення середньої зарплати в усіх випадках її збереження.

Однак відповідно до абзацу третього п. 4 Порядку № 100 у разі обчислення середньої заробітної плати за останні два місяці не враховуються, зокрема, виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної й додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога по тимчасовій непрацездатності. Тож не враховуються й ці дні.

Крім того, час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали й за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається із розрахункового періоду (абзац шостий п. 2 Порядку № 100).

Міністерство соціальної політики України в листі від 23.04.2018 р. № 659/0/101-18 роз’яснювало питання врахування премії для оплати часу відпустки, коли в розрахунковому періоді була відпустка без збереження зарплати тривалістю цілий місяць і під час такої відпустки також було нараховано виробничу премію. Фахівці відомства дійшли висновку, що сума премії та дні, протягом яких працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати, не будуть враховуватися під час обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки.

Якщо ж працівникові надавалась вищеназвана відпустка меншої тривалості або вона надавалася не з початку місяця і в місяці, в якому працівнику виплачувалась премія, є, крім днів відпустки без збереження заробітної плати, ще хоча б декілька робочих та вихідних днів, то зазначена премія враховуватиметься.

Тож доходимо висновку, що і в разі обчислення середнього заробітку за два останніх місяці за схожих обставин премію, нараховану під час відпустки, враховувати не потібно.

На ваші запитання відповідає Олександр ФЕСЕНКО, 
консультант журналу «Заробітна плата»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН