Під час дії воєнного стану звільнення працівника день у день можливе через ведення бойових дій. Такий варіант звільнення може застосовуватися за ініціативою працівника, а отже, за його бажанням.
Звільнення за власним бажанням передбачено ст. 38 КЗпП, проте такої підстави, як ведення бойових дій, у цій статті немає. Право працівнику розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві, надають положення ст. 4 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі — Закон № 2136).
Зокрема, це може відбуватися за наявності таких умов:
- ведення бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника;
- робота за трудовим договором не зумовлена примусовим залученням до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану або залученням до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Отже, у разі звільнення працівника за власним бажанням через ведення бойових дій (як це визначено у ст. 4 Закону № 2136) допускається припинення трудових відносин навіть у день написання ним заяви про звільнення за власним бажанням або в інший день без дотримання двотижневого строку до дати звільнення.
Разом з тим відповідно до ст. 38 КЗпП працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. Крім цього, у ст. 38 КЗпП наводяться випадки, коли працівник може просити розірвати трудовий договір у строк, визначений у ним у заяві. Такими поважними причинами для звільнення, передбаченими у ст. 38 КЗпП, коли звільнення за власним бажанням можливе без дотримання двотижневого строку, є:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
- вступ до закладу освіти;
- неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
- вагітність;
- догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
- догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
- вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом;
- інші поважні причини.