РОБОЧА ІНСТРУКЦІЯ
водія автотранспортних засобів категорії «С»
(код КП — 8322)
1. Загальні положення
1.1. Ця робоча інструкція визначає робочі обов’язки, права та відповідальність водія автотранспортних засобів категорії «С» підприємства.
1.2. Водій автотранспортних засобів категорії «С» належить до професійної групи «Робітники».
1.3. Прийняття на роботу та звільнення з роботи водія автотранспортних засобів категорії «С» здійснюються керівником підприємства за поданням начальника господарського відділу (або іншого керівника).
1.4. Водій автотранспортних засобів категорії «С» підпорядковується начальнику господарського відділу підприємства (або іншому керівнику).
1.5. Водій автотранспортних засобів категорії «С» керується у роботі: нормативними документами з охорони праці, правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, цією робочою інструкцією, законодавством про безпеку дорожнього руху, наказами керівництва підприємства та начальника господарського відділу (або іншого керівника).
1.6. Головна функція водія автотранспортних засобів категорії «С» (мета діяльності за професією) — перевезення вантажів підприємства.
1.7. Робоче місце водія автотранспортних засобів категорії «С» визначається роз’їзним характером його роботи в межах України, внаслідок чого більшу частину робочого часу знаходиться на маршруті слідування та меншу — у гаражі.
1.8. У разі відсутності водія автотранспортних засобів категорії «С» на робочому місці (хвороба, відпустка, відрядження тощо) за розпорядженням начальника господарського відділу його заміщує інший водій підприємства відповідної кваліфікації.
1.9. Оригінал даної робочої інструкції зберігається у відділі кадрів підприємства, 1-а копія — у начальника господарського відділу, 2-а копія — у водія автотранспортних засобів категорії «С».
1.10. У разі перерозподілу обов’язків між працівниками підприємства до цієї робочої інструкції за наказом керівника підприємства можуть бути внесені зміни або доповнення відповідно до чинного законодавства.
2. Завдання та обов’язки
У відповідності до своїх функцій водій автотранспортних засобів категорії «С» виконує такі завдання та обов’язки:
2.1. Забезпечує перевезення вантажів підприємства згідно з розпорядженнями начальника господарського відділу.
2.2. Керує автомобільними транспортними засобами, які відносяться до категорії «С», за різних дорожніх умов.
2.3. Виконує вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу.
2.4. Забезпечує належний технічний стан автотранспортного засобу.
2.5. Керує спеціальним обладнанням, яке встановлене на автотранспортних засобах.
2.6. Буксирує автопричіп дозволеною максимальною масою до 750 кг.
2.7. Перевіряє технічний стан автотранспортного засобу перед виїздом та після повернення з рейсу.
2.8. Забезпечує справність обладнання автотранспортного засобу відповідно до вимог стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху і охорони навколишнього середовища.
2.9. Виконує роботи з щоденного технічного обслуговування автотранспортного засобу.
2.10. Подає автотранспортний засіб для навантаження та розвантаження.
2.11. Контролює правильність завантаження, розміщення та кріплення вантажів (у т. ч. — небезпечних, великовагових, негабаритних) в кузові.
2.12. Усуває технічні несправності, які виникають під час роботи у рейсі й не потребують розбирання головних механізмів.
2.13. Заправляє автотранспортні засоби паливом та іншими експлуатаційними матеріалами.
2.14. Оформляє дорожню документацію.
2.15. Надає першу медичну допомогу потерпілим під час дорожньо-транспортної пригоди.
3. Права
Водій автотранспортних засобів категорії «С» має право:
3.1. Вносити пропозиції начальнику господарського відділу щодо покращення ефективності використання автотранспорту підприємства.
3.2. Давати вказівки вантажникам щодо розміщення вантажу в кузові автомобіля та порядку (черговості) навантажування (розвантаження) автомобіля.
3.3. На забезпечення необхідними умовами праці відповідно до вимог чинного трудового законодавства та технологічних умов праці.
4. Відповідальність
4.1. Водій автотранспортних засобів категорії «С» несе відповідальність за:
4.1.1. Невиконання розпоряджень начальника господарського відділу.
4.1.2. Несвоєчасне та/або неякісне виконання покладених на нього завдань та обов’язків.
4.1.3. Невиконання правил безпеки дорожнього руху.
4.1.4. Завдання матеріальної шкоди підприємству з власної провини в межах чинного законодавства України.
4.1.5. Втрату чи псування вантажів під час перевезення з власної вини.
4.1.6. Неналежний технічний стан закріпленого за ним автотранспортного засобу, порушення правил його експлуатації.
4.1.7. Перевитрати паливно-мастильних матеріалів внаслідок відхилення від погоджених маршрутів слідування.
4.2. Оцінювання праці водія автотранспортних засобів категорії «С» здійснює начальник господарського відділу підприємства.
5. Повинен знати
Водій автотранспортних засобів категорії «С» повинен знати:
5.1. законодавство України про автомобільний транспорт і дорожній рух;
5.2. правила дорожнього руху; правила перевезення вантажів (у т. ч. небезпечних, великовагових, негабаритних), порядок та умови перевезення пасажирів і багажу;
5.3. призначення, розташування, будову, принцип дії агрегатів, складових одиниць, механізмів і систем автотранспортних засобів категорії «С» та правила їх технічної експлуатації;
5.4. будову, правила експлуатації і технічного обслуговування причепів;
5.6. основи керування автотранспортними засобами;
5.7. можливі причини дорожньо-транспортних пригод та способи їм запобігти;
5.8. характер впливу кліматичних умов (дощ, туман, ожеледиця тощо) на безпеку руху, несправності, що виникають в процесі експлуатації автотранспортних засобів, способи їх виявлення і усунення;
5.9. порядок проведення технічного обслуговування;
5.10. правила охорони праці, безпечного ведення робіт, пожежної безпеки та санітарії під час технічного обслуговування автотранспортного засобу та під час роботи в рейсі;
5.11. особливості користування експлуатаційними матеріалами (паливо, мастила, електроліт тощо);
5.12. правила зберігання автотранспортних засобів на відкритій стоянці та в гаражі;
5.13. правила надання першої допомоги потерпілим під час дорожньо-транспортних пригод;
5.14. правові основи і відповідальність за порушення правил дорожнього руху, правил експлуатації автотранспортного засобу, завдання матеріальної шкоди та шкоди довкіллю.
6. Кваліфікаційні вимоги
6.1. Повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта (навчальний заклад з підготовки водіїв транспортних засобів). Спеціальна підготовка за типовими навчальними планами і програмами підготовки водіїв транспортних засобів категорії «С» та кваліфікаційна атестація.
6.2. У разі здійснення перевезень небезпечних вантажів — спеціальна підготовка за типовими навчальними планами і програмами підготовки водіїв до перевезення небезпечних вантажів відповідного класу та стаж роботи — не менше 3-х років на транспортному засобі відповідної категорії.
7. Взаємовідносини (зв’язки) за професією
Для виконання обов’язків та реалізації своїх прав водій автотранспортних засобів категорії «С» взаємодіє з:
7.1. іншими працівниками господарського відділу підприємства з питань виконання своїх робочих обов’язків, надання/отримання відповідної інформації (матеріалів, документів);
7.2. відповідними працівниками інших структурних підрозділів підприємства з питань виконання своїх робочих обов’язків, надання/отримання відповідної інформації (матеріалів, документів);
7.3. представниками підприємств, установ, організацій, що здійснюють здавання вантажу для перевезення або його прийняття після перевезення з питань виконання своїх робочих обов’язків, надання/отримання відповідної інформації (матеріалів, документів).
7.4. представниками інших (сторонніх) підприємств, установ, організацій у межах компетенції з питань, що представляють спільний інтерес для зазначених підприємств або з питань, що пов’язані з повноваженнями сторонніх організацій у відповідних сферах.