Бізнес в умовах війни: дослідження Європейської Бізнес Асоціації


◦ Воєнний стан
21 жовтня 2022 р.

Європейська Бізнес Асоціація оприлюднила результати нової хвилі ad-hoc опитування щодо роботу бізнесу в умовах війни, виплати заробітних плат та фінансових резервів, збитків від бойових дій, а також впливу нещодавніх масованих ракетних обстрілів та підготовку до викликів зимового сезону. 

Майже половина компаній Європейської Бізнес Асоціації, а саме 47 %, повідомили, що нещодавні ракетні атаки по Україні так чи інакше вплинули на їхню роботу. Зокрема, деякі компанії вимушено призупинили роботу через відсутність електроенергії та інтернету і з міркувань безпеки, що призвело до часткової втрати замовлень, призупинення проєктів та простою.

Водночас бізнес розуміє серйозність викликів зимового сезону, тому готується до потенційних загроз. Так, 82 % компаній проводять підготовку на випадок перебоїв з постачанням води, газу, електроенергії, 56 % компаній готуються до ударів по критичній інфраструктурі, транспортній мережі та підприємствам, 53 % – до перебоїв зі зв’язком та інтернетом.

Які саме підготовчі заходи здійснює бізнес? Компанії готують резервне обладнання та запаси сировини, палива, матеріалів, розробляють Програми з безпеки та Business Continuity Plan, роблять моніторинг та аналітичний звіт щодо розвитку безпекової ситуації в Україні, проводять заходи з кібербезпеки та інше.

Такі підготовчі заходи є критично важливими для нормального функціонування компаній. Серед членів Асоціації 44 % наразі працюють в повному обсязі, 53 % працюють з обмеженнями і тільки 3 % не працюють. Нагадаємо, що в липні в повному обсязі працювали 49 %, а не працюючих не було взагалі. Серед бізнесів, що працюють частково, половина обмежили географію діяльності, третина закрили частину офісів/торгових точок/відділень, а чверть перевела діяльність в онлайн.

Переважна більшість компаній, а саме 79 % продовжують виплату заробітної плати співробітникам в повному обсязі, а 18 % роблять це з авансовими або додатковими виплатами. Це більше, ніж у липні, тоді 61 % компаній виплачували повну заробітну плату. Ще 15 % бізнесів Асоціації скоротили розмір зарплати, 8 % були змушені відправити співробітників в неоплачувану відпустку. Ще 7 % скорочують персонал, порівняно з 10 % у попередній хвилі опитування.

У 85 % компаній деякі співробітники на сьогодні користуються статусом тимчасового захисту за кордоном. Зокрема, у 61 % опитаних нами компаній за кордоном перебуває до 10 % персоналу, у 20 % компаній – 10-40 % і ще 4 % СЕО повідомляють, що у них за кордоном знаходиться більше 40 % команди.

При цьому 73 % бізнесів стверджують, що їм вистачає фінансових ресурсів для функціонування та розвитку, а період фінансової стійкості 61 % оцінюють в рік та більше (раніше – 46 %), ще 26 % – у пів року і тільки 6 % – в кілька місяців. Бізнес суттєво наростив фінансові резерви з березня місяця, хоча дещо зросла кількість компаній, у яких вони відсутні – до 5 % у жовтні порівняно з 2 % у липні.

Як повідомляють компанії, основними джерелами фінансування для них наразі є оборотні кошти – для 63 % компаній, ще 17 % користуються міжнародним кредитуванням, 13 % – банківськими позиками, 3 % – комерційним кредитуванням.

У майже половини респондентів, а саме 47 % є втрати майна або активів безпосередньо внаслідок бойових дій. При цьому 40 % повідомляють про втрати до 1 мільйона доларів, ще 35 % – про втрати в діапазоні 1-10 мільйонів доларів, 15 % – про втрати більше 10 мільйонів. Жодних втрат не зазнали тільки 5 % бізнесів.

Сукупні задокументовані втрати на сьогоднішній день складають принаймні 437,5 млн євро – за інформацією від членських компаній Асоціації.

Компанії продовжують та навіть нарощують підтримку населення та армії. Так, наразі 57 % підтримують працівників, що захищають країну, 47 % – допомагають фінансово, 43 % – допомагають продукцією, 24 % – послугами, 17 % – медикаментами, 14 % – засобами захисту/оборони.

Надзвичайно тішить, що на сьогоднішній день 83 % готові долучатися до повоєнної відбудови України. Нагадаємо, у квітні таких було 67 % серед членських компаній Асоціації.


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП