Чи інформувати ДПСУ про практикантів і чи оподатковувати виплачені їм кошти


◦ Трудовi вiдносини
◦ Навчання. Практика. Стажування
◦ Облік та оподаткування
◦ ЄСВ
◦ Звітність
◦ Податкова звітність
◦ Повідомлення про прийнятих працівників
◦ Офіційні роз’яснення
27

22.01.2025

В індивідуальній податковій консультації від 09.12.2024 р. № 5613/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПСУ відповідає на запитання:

  • чи зобов’язане товариство під час укладення договорів про навчально-виробничу практику з професійно-технічними навчальними закладами повідомляти ДПС шляхом надсилання повідомлення про прийняття на роботу учнів-практикантів, про проходження учнями-практикантами виробничої практики в товаристві;
  • чи зобов’язане товариство утримувати[1] ЄСВ з коштів, сплачених на користь професійно-технічних навчальних закладів як винагорода за проходження виробничої практики учнів-практикантів.

Щодо першого запитання повідомляється, що ДПСУ лише приймає від суб'єктів господарювання повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту, проте не регулює питання трудових відносин, встановлених ст. 24 КЗпП. І стосовно законодавства про працю в частині подання повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту радять звернутися до Міністерства економіки України. Хоча, цитуючи норми законодавства щодо надання робочих місць для проходження практики, зазначають, що учні, слухачі закладу професійної (професійно-технічної) освіти, які проходять виробничу практику, не включаються до складу (списку) працівників підприємства, однак на них поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку і положення інших внутрішніх актів і розпоряджень підприємства.

Але ж відомо, що оскільки трудові відносини між підприємством — базою практики не виникають, то й повідомлення подавати не потрібно. І навіть Держпраці про це пише.

Стосовно другого питання позиція податківців незмінна: дохід, нарахований учням-практикантам за проходження виробничої практики, є базою нарахування єдиного внеску. Адже платниками єдиного внеску є роботодавці — підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Проходження практики з оплатою за виконану роботу і є «використання праці фізичних осіб на інших умовах, передбачених законодавством», а сума доходу є базою для справляння ЄСВ. Але питання: в якому розмірі?

Відомо, що якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

При цьому в разі нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто так звана дотяжка ЄСВ до розміру мінімального внеску не проводиться.

Але податківці вважають, що дотяжку робити потрібно (див. також тут), і зазначають про це в роз’ясненні. Хоча це якось нелогічно, адже місце проходження практики не є основним місцем роботи практикантів. І колись вони дотримувалися такої думки (див. тут). 

 

[1] Напевно, мається на увазі, чи нараховувати ЄСВ, тому що внесок з доходів найманих працівників не утримується. (Прим. ред.)

 



Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП