Чи можна вважати форс-мажором блокування проїзду вантажних транспортних засобів на кордоні


◦ Трудовi вiдносини
◦ Відрядження
◦ Перевірки та відповідальність
07.12.2023


На сьогоднішній день, на жаль, окрім ситуації, яка пов’язана з воєнним станом в Україні, у топі обговорень – акція протесту польських перевізників та блокування проїзду вантажних транспортних засобів у пунктах пропуску «Ягодин – Дорогуськ», «Краківець – Корчова», «Рава-Руська – Гребенне». Звісно, це пояснюється колосальними втратами та збитками суб’єктів господарської діяльності. 

Внаслідок цього із 06 листопада поточного року до системи ТПП надходять численні звернення від суб’єктів господарської діяльності стосовно можливості вважати блокування проїзду вантажних транспортних засобів через польсько-український кордон форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).

Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 р. № 671/97-ВР до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) належать, зокрема, блокада, страйк тощо.

Тобто в разі порушення строків виконання зобов’язання внаслідок відповідних обмежень (блокування проїзду вантажних транспортних засобів) така обставина може бути віднесена до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Однак важливо розуміти, що сам по собі факт існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) не звільняє автоматично від відповідальності за невиконання зобов’язань передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Тобто сторона (суб’єкт господарської діяльності та/або фізична особа), яка порушила зобов’язання за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів, повинна довести, що це порушення сталося внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Враховуючи зазначене, ТПП України передусім рекомендує суб’єктам господарської діяльності, які зіткнулися з неможливістю виконання своїх зобов’язань з 06 листопада внаслідок блокування проїзду вантажних транспортних засобів на території Республіки Польща, вступити в переговорний процес з контрагентом, повідомивши його про настання форс-мажорних обставин та неможливість вчасного виконання зобов’язань для можливості врегулювання спірного питання. 

Звертаємо увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту). 
 

Отже, у разі необхідності суб’єкт господарської діяльності, який порушує зобов’язання за контрактом (договором), має право звернутися до компетентного органу (ТПП) країни, де виникла обставина (блокада, страйк, блокування проїзду вантажних транспортних засобів), для отримання відповідного документа про підтвердження форс-мажорних обставин та їх тривалість. 

Водночас, розуміючи проблеми, з якими можуть зіткнутися на території України суб’єкти господарської діяльності через наслідки блокування проїзду вантажних транспортних засобів на території Республіки Польща, ТПП України готова розглядати звернення щодо засвідчення форс-мажорних обставин у кожному конкретному випадку окремо.

Також можна отримати додаткову інформацію в Дирекції правового забезпечення діяльності ТПП України за телефоном (044) 586-40-65.


Джерело: Торгово-промислова палата України

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП