Чи оплачуються "лікарняні" під час простою


◦ Трудовi вiдносини
◦ Простій
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Допомога по тимчасовій непрацездатності
◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
20.07.2022

 Фонд соціального страхування України розмістив на своєму сайті чергове роз’яснення щодо (не)оплати «лікарняних» під час простою. Де знайти це напрацьоване «відповідне роз’яснення від 05.07.2022 № 6700/0/2-22/45», невідомо. А в тексті роз’яснення, на нашу думку, забагато «якщо» і замало конкретики.

Як і раніше, вважаємо, що якщо простій оплачується, а працівник захворів під час такого простою, то він має право на оплату листка непрацездатності в загальному порядку. Якщо коштів на оплату таких листків непрацездатності у ФСС бракує (а їх не може не бракувати як через звільнення від сплати ЄСВ значної частини підприємців, так і через зменшення відрахувань юридичними особами у зв’язку з воєнними діями), то слід ініціювати зміни до законодавства і або відмовитися від оплати листків непрацездатності під час простою взагалі, або скоротити виплати до 2/3. Але тримати роботодавців у "підвішеному" стані неправильно.

Текст роз’яснення із сайту ФСС.

Кожен працівник має право на отримання компенсації втраченого за час лікування заробітку. В умовах війни Фонд соціального страхування України продовжує фінансувати допомоги по тимчасовій втраті працездатності в повному обсязі.

Однак у зв’язку із відсутністю необхідних для виконання роботи організаційних або технічних умов, особливо під час бойових дій, на підприємстві може бути запроваджено тривалий період простою. У такому випадку працівники не виконують своєї роботи, а цей період оплачується в розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу.

Питання оплати "лікарняних" під час простою було спільно обговорено представниками Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки України, Державної служби України з питань праці та Фонду соціального страхування України. За результатами обговорення Мінсоцполітики було напрацьовано відповідне роз’яснення від 05.07.2022 № 6700/0/2-22/45, з урахуванням якого узгоджено наступну спільну позицію відомств щодо наявності підстав для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам, які захворіли під час простою.

Якщо працівник під час простою зобов’язаний дотримуватись трудового розпорядку або в нього настало право на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога по тимчасовій непрацездатності надається за всі дні непрацездатності, за які працівник втрачає оплату.
 

В інших випадках, якщо під час тривалого простою працівник не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, підстави для оплати "лікарняного" як за кошти роботодавця, так і за кошти ФССУ відсутні.

Рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення працівнику під час простою приймає комісія із соціального страхування підприємства у зв’язку із відсутністю втрати доходу через тимчасову непрацездатність.

Водночас, оскільки оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової заробітної плати як оплата за невідпрацьований час, у разі хвороби працівника, у якого відсутнє право на оплату "лікарняного", за ним зберігається оплата простою в розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу.

Довідково

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання в неї страхового випадку (ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Заробітна плата – винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону України «Про оплату праці»).

 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП