Чи зараховується до стажу жінкам час догляду за малолітньою дитиною


31.10.2022

 До страхового стажу для обчислення пенсії зараховуються ті періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за які з 1 січня 2004 р. (дати набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV) щомісяця сплачені страхові внески.

У ст. 24 цього Закону визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 р. обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання ним чинності – в порядку, визначеному раніше чинним законодавством.


До 1 січня 2004 року

Час догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, – на підставі свідоцтва про народження дитини.


З 1 січня 2004 року

Пунктом 1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005 р.

Тому якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 р. по 31.12.2004 р., то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документа, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).


Після 1 січня 2005 року

Час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.
 

Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку для догляду за дитиною до трьох років чи ні,  цей період зараховується до її страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за кошти державного бюджету.

Джерело: Пенсійний фонд України

 


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Соціальні відпустки
◦ Відпустка для догляду за дитиною
◦ Соціальне страхування
◦ Страховий стаж
ДЕМО ДОСТУП