Держпраці нагадує про заходи безпеки під час роботи у спеку


◦ Охорона праці
21.06.2023

Літніми днями, коли температура повітря може перевищувати +30 ºС, продуктивність праці істотно знижується, а ймовірність нещасних випадків зростає. Аби зменшити вплив підвищеної температури повітря на своїх працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також ужити певних заходів безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні.

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях (тобто там, де працівник проводить більш ніж половину свого робочого часу або не менше двох годин поспіль) є температура +28 ºС. Засоби та заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбивних плівок на засклених поверхнях, і максимальне використання природної вентиляції, облаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Під час робіт на відкритих майданчиках слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Так, сумарна тривалість робіт за температури понад +28 ºС не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну. Іноді навіть необхідно змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв має становити не менше 10 % робочого часу на кожні 2 ºС перевищення. Але потрібно враховувати, що під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях із різницею температур повітря не більше 5 ºС та не нижче +25 ºС (особливу увагу на це слід звернути працівникам, у приміщеннях яких установлені кондиціонери, адже різкі перепади температур значно підвищують ризик серцевих нападів).

Коли роботи проводяться на відкритих місцевостях за температури зовнішнього повітря +35 °C і вище, тривалість періодів безпечної роботи має становити 15-20 хвилин із наступною тривалістю відпочинку не менше 10 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання, не повинна перевищувати 4-5 годин і 1,5-2 години для осіб без такого спеціального одягу.

Робота, коли температура зовнішнього повітря перевищує +37 °C, за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною). За цієї температури не рекомендується проводити роботи на відкритому повітрі. Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий і вечірній час.

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Фахівці рекомендують уживання мінеральної лужної води, соків, вітамінізованих напоїв замість питної води. Вживати воду слід часто і в невеликих кількостях. Виконуючи фізичну роботу за температури повітря понад +30 °C, потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину.

Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області нагадує керівникам підприємств про необхідність посилення уваги за дотриманням вимог чинного законодавства з охорони праці та проведенням профілактичних заходів під час виконання робіт на висоті в несприятливих погодних умовах. Не дозволяється виконувати роботи на висоті у відкритих місцях, коли швидкість вітру перевищує 10 м/с, а температура повітря +35 °С. Невідкладні роботи на висоті в більш складних погодних умовах (за інших температур) виконуються за рішенням роботодавця. При цьому в Проєкті виконання робіт слід передбачити додаткові заходи безпеки, що відповідають цим умовам.


Джерело: Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області
Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 
 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП