Допомогу по тимчасовій непрацездатності перераховувати не можна


28.01.2020

У листі від 24.12.2019 р. № 2626-03-7 ФСС роз’яснив, що донарахована сума відпускних у листопаді 2019 р. не є підставою для перерахунку середньоденної заробітної плати, яка була вже обчислена в жовтні 2019 р., тому що це не передбачено ні Законом № 1105, ні Порядком № 1266. 
Додамо, що стосовно відпускних ситуація протилежна. Мінсоцполітики вважає, що якщо в подальшому працівнику донараховано заробіток, який мав бути нарахованим у розрахунковому періоді, то відпускні слід перерахувати. На цю тему див. статтю в журналі «Заробітна плата» № 12/2019.

 

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

Лист

від 24.12.2019 р. № 2626-03-7

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України розглянула звернення щодо донарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та повідомляє.

Згідно зі ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105 (далі — Закон) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

Обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється відповідно до норм п. 2 і 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок), на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС (п. 32 Порядку).

Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах (виконання робіт, надання послуг за цивільно-правовим договором) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

Враховуючи зазначене, а також те, що нормами Закону та Порядку не передбачено здійснення перерахунку вже обчисленої середньої заробітної плати, у зазначеному в листі випадку донарахована сума відпускних у листопаді 2019 року не є підставою для здійснення перерахунку середньоденної заробітної плати, яка була вже обчислена у жовтні 2019 року.

 


◦ Офіційні роз’яснення
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Допомога по тимчасовій непрацездатності
ДЕМО ДОСТУП