Як нараховувати ЄСВ, якщо довідку про групу інвалідності надано не з першого дня місяця


28.05.2021

Головне управління ДПС у Тернопільській області нагадує, що відповідно до ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для платників, зазначених у ст. 4 цього Закону, встановлюється в розмірі 22 % бази нарахування ЄСВ.

Згідно з пп. 6 п. 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі — Інструкція № 449), для платників ЄСВ, визначених у п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ (роботодавців), якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати для кожної застрахованої особи, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки ЄСВ за умови перебування в трудових відносинах (несення військової служби) повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності згідно із законодавством.

Абзацом восьмим п. 5 розділу ІІІ Інструкції № 449 визначено, що нарахування роботодавцями — підприємствами, установами і організаціями, фізичними особами — підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, ЄСВ у розмірі 8,41 % здійснюється з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії (далі — МСЕК), та закінчується датою припинення інвалідності.

Отже, якщо працівник надав копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня місяця, то вимога щодо нарахування ЄСВ виходячи із розміру мінімальної заробітної плати не застосовується.

Роботодавець нараховує ЄСВ на фактично нарахований дохід:

  • до дати одержання копії довідки МСЕК — у розмірі 22 %;
  • з дати одержання копії довідки МСЕК — у розмірі 8,41 %.

Від редакції додамо, що в такому випадку дохід працівника у додатку Д1 Єдиного звіту слід відобразити двома рядками з різними кодами категорії застрахованої особи. При цьому кількість днів перебування в трудових відносинах слід відобразити тільки в одному рядку.


◦ Трудовi вiдносини
◦ Особливі категорії працівників
◦ Облік та оподаткування
◦ ЄСВ
ДЕМО ДОСТУП