Як оформити пенсію, перебуваючи за кордоном


◦ Соціальне страхування
◦ Пенсійне забезпечення
07.02.2023

Українці, які через війну виїхали за межі своєї держави і досягли пенсійного віку, можуть оформити та отримувати пенсію, перебуваючи за кордоном.

Для цього потрібно зайти на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України та вибрати вкладку «Заява про призначення пенсії», ознайомитись з інформацію на екрані та перейти за посиланням «Вхід».

Увійти до особистого кабінету можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Довідково. Нерідко громадяни запитують, чи можна здійснити вхід за допомогою «Дія.Підпис». Дія.Підпис є кваліфікованим електронним підписом, який можна використовувати для підписання документів у разі замовлення послуг у мобільному застосунку та на порталі "Дія". Мінцифра зараз працює над розширенням кола можливостей Дія.Підпису. Тому, якщо є потреба подати заяву про призначення пенсії в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, необхідно отримати КЕП у іншого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг (це може може бути, зокрема, Інформаційно-довідковий департамент ДПС, Акціонерне товариство комерційний банк “ПРИВАТБАНК” , Акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” тощо).

Після входу в особистий кабінет необхідно виконати такі дії:

Крок 1: у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» обрати вкладку «Заява на призначення пенсії», погодитись на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про обробку заяви. Далі обрати «Продовжити» та вид пенсії, наприклад, «Пенсія за віком».

Крок 2: заповнити анкету та надати згоду на передачу та обробку своїх персональних даних.

Крок 3: прикріпити скан-копії документів, перелік яких буде наведений перед формуванням заяви.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії. У разі потреби внесені до заяви дані можна відредагувати. Завершення всіх операцій – заява підписується за допомогою КЕП та надсилається до ПФУ натисканням кнопки «Підписати та відправити до ПФУ».

Під час подання заяви про призначення пенсії за віком дистанційно можуть знадобитись такі документи:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер платника податків (ІПН);
  • трудова книжка та документи, що підтверджують стаж (у разі відсутності трудової книжки чи записів у ній);
  • військовий квиток;
  • довідка про заробітну плату до 01.07.2000 року;
  • довідка про пільговий характер роботи (за наявності пільгового стажу);
  • диплом або документ, що підтверджує періоди навчання на денній формі.

Про стан обробки заяви та ухвалене рішення щодо призначення пенсії Фонд повідомить в обраний клієнтом спосіб.

Трапляються випадки, коли в трудовій книжці або в архівній довідці, зокрема про розмір заробітної плати, допущено помилку в написанні прізвища чи імені. У такому випадку органи ПФУ вже не зможуть у передбаченому законом порядку зарахувати ці періоди роботи до трудового стажу людини. Тож з метою захисту прав, зокрема права на призначення пенсії та справедливого її розміру, необхідно буде звернутись до суду.

Безумовно, дистанційне оформлення пенсії значно полегшує життя українським громадянам за кордоном, однак сам факт призначення української пенсії дистанційно не дозволить її отримувати, якщо у пенсіонера не буде активного рахунку в українському банку. Але вихід і тут є – низка українських банків наразі надає можливість відкрити банківський рахунок дистанційно без особистої присутності клієнта.


Джерело: Безоплатна правова допомога 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП