Кількість нещасних випадків на виробництві все ще занадто велика. На жаль, досі жодне суспільство у світі остаточно не вирішило проблему виробничого травматизму. Смертність від нещасних випадків посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Роботодавці зобов’язані бути поінформовані про сучасні досягнення науки та техніки стосовно облаштування робочих місць з урахуванням наявних на їх підприємствах небезпек, а також відповідно інформувати працівників, щоб мати можливість забезпечити кращий рівень безпеки праці.
З метою профілактики виробничого травматизму та зменшення кількості випадків травмування працівників під час виконання робіт Держпраці збирає та надає рекомендації з найактуальніших питань, з якими звертаються роботодавці та працівники у сфері безпеки праці.
Для зручності в користуванні наші рекомендації розподілені на три розділи: загальний, рекомендації з урахуванням небезпек, які несе війна для працівників та роботодавців, та рекомендації щодо застосовування чекліста для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт.
Розділ 1
У загальному розділі розміщено методичні рекомендації як безпечно і ефективно організовувати і виконувати найпоширеніші роботи підвищеної небезпеки.
У рекомендаціях простою і зрозумілою мовою викладені основні вимоги безпеки та запропоновані алгоритми виконання робіт.
- Методичні рекомендації щодо запобігання нещасним випадкам у будівельній галузі;
- Методичні рекомендації щодо безпечного виконання робіт у замкнутому просторі;
- Методичні рекомендації щодо безпечної експлуатації кисневих балонів та систем трубопроводів з киснем.
- Рекомендації «Безпека та здоров’я у фермерському господарстві».
- Методичні рекомендації щодо безпечної експлуатації блочно-модульних та транспортабельних котельних установок.
- Рекомендації щодо безпечної експлуатації пересувних та стаціонарних генераторів електричної енергії.
- Рекомендації щодо безпеки праці під час виконання робіт з обрізання дерев.
Розділ 2
В умовах військової агресії російської федерації проти нашої країни роботодавці та працівники продовжують свою діяльність на трудовому фронті.
До усіх наявних небезпек окупант додав нові – бойові дії та наслідки від них.
Усвідомлюючи критичну необхідність держави у якнайшвидшому відновленні виробничого потенціалу промислових підприємств, збереженні робочих місць, сплаті податків, внесків і інших обов’язкових платежів та необхідність реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, запропоновано простий і дієвий алгоритм для допуску працівників до самостійної роботи.
З метою уникнення чи мінімізації наслідків від нових небезпек, Держпраці пропонує роботодавцям та працівникам враховувати наші матеріали під час своєї діяльності.
- Рекомендації роботодавцям та працівникам про дії, у разі виявлення підозрілих предметів або під час обстрілів;
- Рекомендації для роботодавців, працівники яких під час виконання своїх обов’язків пересуваються територією, на якій можуть бути вибухонебезпечні предмети (міни, боєприпаси тощо);
- Рекомендації для роботодавців щодо організації виконання робіт підвищеної небезпеки під час воєнних (бойових) дій;
- Рекомендації для роботодавців щодо безпеки та здоров’я на роботі працівників під час експлуатації вантажопідіймального устаткування в умовах воєнних (бойових) дій;
- Рекомендації для роботодавців щодо безпеки та здоров’я на роботі працівників сільського господарства в умовах воєнних (бойових) дій;
- Рекомендації для роботодавців щодо забезпечення належних та безпечних умов праці на робочих місцях суб’єктів господарювання, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які функціонують та надають соціальні послуги в умовах воєнних (бойових) дій;
- Навчання з охорони праці та допуск до самостійної роботи – зрозумілий алгоритм дій;
- Пам’ятка роботодавцю: як створити електронний документообіг в системі управління охороною праці.
- Експлуатації ліфтів у багатоповерхових будівлях в умовах воєнних (бойових) дій
- Рекомендації щодо безпечного використання індивідуальної газобалонної установки.
Розділ 3
Держпраці рекомендує застосовувати Чек-лист, як додатковий корисний інструмент для безпечної організації та виконання найпоширеніших видів робіт.
Чекліст – це контрольний список завдань, які необхідно у потрібній послідовності виконати або перевірити, складений у вигляді максимально простих, точних і лаконічних, але повних дій.
Застосування чекліста дозволяє контролювати виконання усіх передбачених заходів безпеки та мінімізувати вплив професійних ризиків на працівників під час виконання робіт.
Також чекліст допомагає: оцінити обсяг виконаної роботи та побачити що саме ще залишилося зробити; заощадити та упорядкувати робочий час; скоротити можливість появи помилок; розвиненню професійних компетентностей.
- Вогневі роботи (Електро-і газозварювання, різання металу)
- Газонебезпечні роботи
- Проведення робіт з демонтажу
- Виконання робіт у замкнутому просторі (ємності, бункери, цистерни, траншеї, колодязі, труби тощо)
- Механізми, що рухаються та обертаються
- Механізована обробка металів та деревини
- Оформлення та використання нарядів-допусків
- Передавальні візки
- Переміщення вантажів
- Посудини, що працюють під тиском
- Роботи в електроустановках (Щити управління, розподільні пристрої, підстанції тощо)
- Роботи на висоті
- Роботи із застосуванням ручного інструменту
- Сходи маршові, майданчики та огорожі до них
- Балони
- Будівлі та споруди
- Вантажопідіймальні механізми
- Як запобігти перегріванню на роботі?
- Як можна запобігти гепатиту А на робочому місці?