Як працівникам припинити трудові відносини у зв’язку зі смертю підприємця


06.05.2020

Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Кіровоградській області Тетяна Пасічник на запитання «Як працівникам припинити трудові відносини у зв’язку зі смертю підприємця, який використовував найману працю?» роз’яснює на сайті управління таке.

Механізм розірвання трудового договору в разі смерті роботодавця — фізичної особи чинним законодавством не визначений. Єдине роз’яснення з цього приводу — лист Мінпраці від 05.03.2003 р. № 06/2-2/51, в якому йдеться про дострокове припинення трудових відносин між сторонами у зв’язку зі смертю однієї зі сторін та зняття в службі зайнятості трудового договору з реєстрації на підставі документів, що підтверджують смерть.

З 01.01.2015 р. реєстрація в державній службі зайнятості укладення та розірвання трудового договору скасована. Тому на сьогодні для такої реєстрації немає законодавчих підстав. Крім того, працівник не належать до кола осіб, яким може бути видано свідоцтво про смерть фізичної особи.

Якщо ж такий договір залишається не розірваним, а працівник померлого ФОП забажає стати на облік у центрі зайнятості, то отримає відмову в призначенні допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та продовжуватиме обліковуватися за даними центру зайнятості як працюючий у померлого роботодавця.

Як бути працівникові? Звертатися до суду з позовом про розірвання трудового договору (див., наприклад, рішення Франківського райсуду м. Львова від 12.07.2018 р. у справі № 465/3731/17).

 

►Від редакції

Ми також дійшли таких висновків, з’ясовуючи це питання в журналі «Заробітна плата» № 5/2018, с 38. Але згадана тема не обмежується лише припиненням трудових відносин. Додатково ми розглянули також питання розрахунків з оплати праці. Воно також не врегульоване КЗпП.


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення працівників
◦ Припинення трудового договору у зв’язку зі смертю працівника
ДЕМО ДОСТУП