Як вберегтися від чадного газу


◦ Охорона праці
19.12.2023


У зимовий сезон, у періоду інтенсивного опалення приватних помешкань та громадських будівель,  зростають ризики отруєння чадним газом.

Оксид вуглецю (CO) – токсичний газ, який утворюється, якщо горіння відбувається в умовах браку кисню. Його називають чадним газом. Підступність чадного газу в тому, що він не має кольору, запаху чи смаку, але він може бути смертельним для людини.

Чадний газ з’єднується з гемоглобіном, внаслідок чого кров втрачає здатність переносити кисень до тканин, організм швидко відчуває його нестачу. Гіпоксія (сильний дефіцит кисню) внаслідок гострого отруєння чадним газом може призвести до незворотних змін мозку або серця.

Симптоми ураження чадним газом такі: головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення, сплутаність свідомості.
 

Від роботи яких приладів виділяється чадний газ? 

Це двигуни внутрішнього згорання автомобілів та суден; газові, вугільні та інші печі; портативні бензинові генератори; каміни; вугільні грилі; газові водонагрівачі тощо.
 

Як уберегтися від отруєння чадним газом у побуті?
 • Забезпечувати надійну вентиляцію приміщень: відчиняти кватирки вікон, не закривати отвори та решітки  вентиляційних каналів, забезпечити постійне провітрювання приміщень.
 • Перевірити наявність тяги; при відсутності чи слабій тязі не користуватися  газовими  приладами, адже це може бути смертельно небезпечно; подальше  користування газом  можливе тільки  після перевірки і прочистки димоходів та вентиляційних  каналів  працівниками спеціалізованих  організацій.
 • Не дозволяється встановлювати  в приміщенні, де є  газові прилади  з відведенням продуктів згоряння   в димові канали, примусову витяжну вентиляцію.
 • Не користуватися газовими приладами при несправній автоматиці безпеки.
 • Не залишати без нагляду прилади у робочому стані.
 • Не використовувати для сну  та відпочинку приміщення, де встановлено  газові прилади.
 • Не використовувати газові плити для обігріву приміщення.
 • Перекривати крани після користування газовим обладнанням.

Наразі у складних обставинах аварійних відключень доволі часто доводиться використовувати генераторне обладнання, що  є устаткуванням підвищеної небезпеки.

Важливо знати: не слід використовувати генератори, чи будь які бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей, вентиляційних отворів. Це убезпечить від непоправних наслідків та потенційних ризиків!

Аналіз проведених технічних розслідувань аварій та нещасних випадків при використанні газу у побуті засвідчує, що основними  причинами настання таких подій є:

 • втручання споживачами у систему газопостачання  шляхом самовільного встановлення опалювальних приладів;
 • втручання у систему  вентиляції та систему відведення продуктів згорання у житлових приміщеннях;
 • порушення вимог безпеки під час користування побутовими газовими приладами;
 • несправність автоматики безпеки побутових газових приладів.
У разі виникнення  загрозливих ситуацій для споживачів при використанні газу у побуті слід негайно повідомити про це аварійну службу, зателефонувавши за номером 104.   
Возможно, это изображение текст
 
 

Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП