Які гарантії та пільги мають донори крові


◦ Пільги та гарантії
09.10.2023

В умовах війни, що докорінно змінила життя усіх українців, особливо важливою є роль донорів крові. Захисники України дивують увесь світ своїм завзяттям та бойовою майстерністю, але щодня велика їх кількість потребує допомоги та порятунку. Не варто забувати і про цивільних, що постраждали від бойових дій. З початком повномасштабного вторгнення кількість донорів в Україні значно збільшилася. Щодня їх кров рятує життя людей, проте потреба у донорській крові залишається стабільно високою.

Окрім користі для здоров’я, здавання крові передбачає і ряд державних соціально-економічних гарантій. Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці роз’яснює, що основним законодавчим актом, яким врегульовано питання гарантій та пільг, що надаються донору крові та компонентів крові у сфері праці, є Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі – Закон).

Пунктом 2 частини 2 статті 12 Закону визначено, що керівники підприємств, установ, закладів, організацій, командири (начальники) військових частин зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами крові або компонентів крові, у дні відповідного медичного обстеження і донації крові або компонентів крові (крім випадків, якщо відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків) на підставі відповідних заяв, поданих керівництву не пізніш як за один робочий день до дня донації крові та компонентів крові.

Згідно з частиною 2 статті 20 Закону у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу. Здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти у зазначені дні звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти – від несення нарядів, вахт та інших форм служби.

Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.

У разі якщо за погодженням із керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день безоплатної донації крові та/або компонентів крові донор був залучений до роботи чи несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням середнього заробітку. У разі донації крові або компонентів крові у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день.

Підставою для звільнення від роботи, навчання або служби відповідно до цієї статті є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. 

Звертаємо увагу, що відповідно до частини 4 статті 20 Закону донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, заготовленим методом аферезу, або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100 % середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи.

Така пільга надається протягом року після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях.


Джерело: Південне міжрегіональне управління Держпраці

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП