Коронавірус: рекомендації від Мінекономіки


13.03.2020

Пресслужба Мінекономіки на офіційному сайті розмістила роз'яснення щодо організації робочих процесів з метою запобігання поширенню в Україні коронавірусу COVID-19.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Державна служба України з питань праці у зв’язку з ухваленням постанови КМУ «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 р. № 211 та рішення Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавірусної інфекції (COVID 19)» Київської міської державної адміністрації (протокол № 9) від 11.03.2020 р. щодо забезпечення недопущення до роботи працівників підприємств та установ міста Києва з ознаками інфекційного захворювання інформує про таке.

Частиною першою ст. 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

З метою правильного застосування законодавства про працю під час дії карантинних заходів звертаємо увагу, що випадки відсторонення працівника від роботи чітко визначені законодавством (ст. 46 КЗпП).

Працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства. Це визначено в абзаці другому частини першої ст. 14 Закону України «Про охорону праці». Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених в частині першій вимог (частина друга ст. 14 Закону України «Про охорону праці»).

З метою недопущення поширення коронавірусної інфекції, збереження життя, здоров’я та забезпечення безпеки працівників і оточуючих людей, у разі виявлення у працівника первинних ознак захворювання роботодавцям рекомендується негайно забезпечити направлення такого працівника для медичного огляду та встановлення відповідного діагнозу.

Звертаємо увагу, що відсутність працівника на роботі у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, хворобою, що підтверджується відповідними документами, не може бути підставою для звільнення чи відсторонення такого працівника. А надання працівником виданого у встановленому порядку листка непрацездатності є підставою для призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до ст. 22–24, 30–34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Разом з тим пропонуємо роботодавцям, за можливості, максимально забезпечити використання дистанційної форми праці та (або) гнучкого режиму робочого часу (в т. ч. для зменшення скупчення людей у "часи пік"), запроваджувати режим роботи на умовах скороченого та неповного робочого часу з урахуванням вимог, визначених законодавством, а також максимально сприяти реалізації права працівників на отримання, за їх проханням, оплачуваних відпусток та відпусток без збереження заробітної плати, що надаються працівникам в обов'язковому порядку, та відпустки без збереження заробітної плати, якi надаються за угодою сторiн у порядку, визначеному законодавством.

Рекомендуємо забезпечити працівників антисептичними та дезінфікуючими засобами й проінформувати про профілактичні заходи, розміщені на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я України

 


◦ Карантин
ДЕМО ДОСТУП