Особливості надання відпустки військовослужбовцям під час дії воєнного стану


◦ Воєнний стан
◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Військовий облік. Військова служба
06.03.2023

В умовах воєнного стану багато українських чоловіків проходять службу в Збройних силах України, не маючи змоги на відпочинок, що зумовлено постійними наступальними діями РФ. Однак кожен, хто перебуває далеко від дому та бореться за свою батьківщину, має бажання провести час у сімейному колі з близькими та рідними людьми, саме тому роз’яснення стосовно надання відпустки військовослужбовцям є надзвичайно актуальним та важливим питанням сьогодення.
 

Хто ж належить до військовослужбовців?

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці – громадяни України, які проходять службу на території України, беруть участь у всеукраїнському і місцевих референдумах, обирають і можуть бути обраними до відповідних місцевих рад та інших виборних державних органів згідно з Конституцією України.

 

Що передбачає право військовослужбовця на відпустку?

В особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються такі відпустки:

  • щорічна основна відпустка (здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 % загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу);
  • канікулярні відпустки: зимова – тривалістю до 14 календарних днів та літня – 30 календарних днів (для курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки);
  • відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби (для військовослужбовців строкової військової служби за весь період проходження військової служби);
  • відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин (надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів).

1 грудня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення зміни до пункту 18 статті 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану.

Згідно з вищевказаним Законом в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися частина щорічної основної відпустки, а також відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення.

Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30 % загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

Важливо зазначити, що в разі ненадання військовослужбовцям щорічних основних відпусток під час дії воєнного стану такі відпустки надаються в наступному році. У такому разі дозволяється за бажанням військовослужбовців об’єднувати щорічні основні відпустки за два роки, але при цьому загальна тривалість об’єднаної відпустки не може перевищувати 90 календарних днів.

Зазначені відпустки можуть бути надані декількома частинами (більше двох), без обмеження тривалості кожної з них.


Джерело: Безоплатна правова допомога

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП