Особливості виплати "лікарняних" для ФОП


◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
07 червня 2023 р.

 В Україні право на виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”).

Застрахованими є, зокрема, і фізичні особи – підприємці (ФОП), які cплатили страхові внески. При цьому страхові внески мають бути сплачені у строки та у розмірі, визначеному законодавством, і не можуть бути меншими за розмір мінімального страхового внеску (у 2023 році – 1474 грн).

 

Розмір та особливості оплати

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється виходячи із доходу ФОП, з якого сплачено страхові внески, та залежить від страхового стажу ФОП. 

Система оподаткування, за якою працює ФОП, для оплати "лікарняного" значення не має. 

Оплату "лікарняного" здійснюють органи Пенсійного фонду України. 

У разі хвороби ФОП за рахунок Фонду оплачуються "лікарняні" лише із шостого дня непрацездатності. 

Якщо ж листок непрацездатності видано у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, то він оплачується за рахунок Фонду з першого дня хвороби дитини, протягом всього періоду, коли дитина за висновком лікаря потребує догляду (але не більш як за 14 календарних днів).

Коли дитина віком до 14 років потребує стаціонарного лікування, "лікарняні" виплачуються за весь час перебування особи в стаціонарі разом з хворою дитиною.

 

Підстава для призначення 

На підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність в Електронному реєстрі листків непрацездатності має бути сформовано "лікарняний" (відповідно до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 р. № 1234 ).

При цьому в графі листка непрацездатності “місце роботи” має бути зазначено, що він виданий ФОП, та вказано його прізвище. 

 

Фінансування виплат

Підставою для фінансування страхувальників Пенсійним фондом України є оформлена ФОП через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані суми страхових виплат за їх видами (в тому числі за найманих працівників).

Пенсійний фонд України здійснює фінансування на окремий поточний рахунок, відкритий в АТ “Ощадбанк” для зарахування страхових коштів, протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

 

Важливо!

ФОП, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП