15 січня ВРУ ухвалила в другому читанні законопроєкт № 5344-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.
Зокрема, законопроєкт передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист осіб з інвалідністю.
Роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки осіб з інвалідністю (на вибір):
- працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) належним чином робоче місце:
- 1 робоче місце для роботодавців, що мають штат від 8 до 25 працівників;
- 2 % робочих місць – для роботодавців, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними;
- 4 % робочих місць – для роботодавців, що мають штат більше ніж 25 працівників;
або
- сплачувати цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (наприклад, у разі неможливості працевлаштувати осіб відповідної категорії через високий ступінь виробничого ризику).
На прохання громадських організацій передбачено, що кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їхнє навчання.
При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.
Розмір внеску буде обраховуватися платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
- 40 % середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
- кількість місяців у кварталі;
- різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю і середньообліковою кількістю штатних працівників – осіб з інвалідністю за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується. Для цілей розрахунку внеску середньомісячна заробітна плата (винагорода) буде обчислюватися в порядку, встановленому КМУ.