Приниження та цькування на роботі каратиметься штрафами або громадськими роботами


◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
29 січня 2022 р.

Як повідомила на своїй сторінці у фейсбуці народний депутат Юлія Гришина, правоохоронний комітет підтримав законопроєкт № 5749, який запроваджує адміністративне покарання за мобінг:

  • штраф від 1700 до 2550 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин;
  • за таке ж порушення, вчинене групою осіб, або повторний випадок цькування протягом року — штраф від 3400 до 5100 грн або громадські роботи від 40 до 60 годин.

Раніше комітет соціальної політики підтримав пов’язаний із цією ініціативою законопроєкт № 5748. Він визначає, що таке мобінг, які його ознаки, а також містить норми щодо гарантій захисту працівників від мобінгу, механізми протидії. Тому скоро обидва законопроєкти розгляне ВРУ. 

Складати протоколи щодо цих порушень має Держпраці, а призначатиме штрафи або громадські роботи суд. За які ж вчинки буде встановлено цей окремий вид відповідальності?

Згідно із законопроєктом № 5748 мобінг (цькування) — це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Типовими ознаками мобінгу (цькування) є:

  • повторюваність діяння;
  • наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва мобінгу (цькування)), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Якщо ВРУ ухвалить ці закони, вони наберуть чинності з дня, наступного за днем опублікування. А протягом трьох місяців після цього мають з'явитися підзаконні нормативні акти, які допоможуть розібратися, як на практиці працівники зможуть захистити свої права і довести факти мобінгу.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП