Що таке аутсорс охорони праці і кому потрібний


◦ Охорона праці
21.04.2023

Якщо у вас є хоча б один найманий працівник, вам потрібно розробити та впровадити Систему управління охороною праці, проводити інструктажі та аудити, фіксувати та обробляти їх результати, оформлювати накази і ще багато чого, що від кожного роботодавця вимагає Закон України “Про охорону праці”. На невеликих підприємствах це нескладно робити власними силами, а от більші компанії часто передають цю функцію на аутсорс або шукають людину в штат.  
 

Що доцільніше: найняти інженера з охорони праці чи вибрати аутсорс?

Безумовною перевагою штатного інженера порівняно з аутсорсингом є те, що він присутній постійно. З одного боку, це дає йому змогу швидше реагувати на проблеми, що виникають. Насправді частіше за все ця перевага полягає лише в тому, що інженер щоденно приходить на підприємство і трапляється на очі керівнику. Це створює ілюзію контролю та заспокоює. 

 

Кому та коли потрібен аутсорс з охорони праці? 

Послуги аутсорсу з охорони праці можуть бути застосовані де завгодно — на виробничих підприємствах, у рітейлі, на складах, у сервісних та іноземних компаніях.

Аутсорс охорони праці корисний в таких випадках:

  • Систему з охорони праці важко підтримувати власними силами через велику кількість співробітників.
  • У вашій компанії високі вимоги до ризик-менеджменту та відповідності міжнародним стандартам.
  • Законодавчі вимоги до вашого виду діяльності об’ємні через що їх складно контролювати. Така ситуація виникає коли у вас є виробниче обладнання, за станом та належним оформленням якого треба стежити, приміщення, які мають певну специфіку утримання (наприклад, там проводиться фарбування або зберігання балонів), у складових ваших процесів є джерела шкідливих або небезпечних для здоров’я чинників.
Що входить в послугу аутсорсингу з охорони праці? 
  • Розробка та ведення документації. Розробка всіх необхідних наказів, журналів, положень, порядків, програм, інструкцій тощо. Що має робити інженер: визначити, що з документів та в якому стані у вас вже є, виправити все, що потрібно. Розробити те, чого бракує. Підтримувати актуальність системи документації.
  • Організація інструктажів та навчання. Проведення інструктажів — вступного, первинного, повторного, позапланового та цільового. Організація спеціального навчання, тобто навчання у спеціалізованих навчальних центрах із видачею посвідчень, якщо у вас є співробітники, які мають його пройти. Що має робити інженер: провести всі необхідні інструктажі (хоч закон і вимагає залучення для цього керівника робіт, але практика дещо відрізняється від теорії). У випадку спеціального навчання — визначити, кого зі штату потрібно навчати, за якими нормативними документами та чи можна тут зекономити, організувавши навчання власною комісією підприємства замість залучення зовнішнього навчального центру.
  • Атестація робочих місць. Ця процедура потрібна для визначення, чи є у вас на робочих місцях шкідливі умови праці, та чи потрібні співробітникам пільги та компенсації. Також атестація робочих місць є обов’язковою передумовою до проведення медоглядів працівників. Що має робити інженер: визначити, чи потрібно проводити атестацію, якщо ні — оформити це протоколом, якщо так — підібрати лабораторію, отримати від неї результати замірів, визначити, чи потрібні пільги та які саме, оформити це рішення документально.
  • Організація медоглядів. Медогляди обов’язкові для робітників, що працюють у шкідливих умовах, залучених до робіт, де є потреба у професійному доборі, та тих, хто молодший за 21 рік. Що має робити інженер: визначити, чи потрібні медогляди, якщо так, то кому саме, допомогти в їх проведенні, співпрацювати з Держпраці, допоки вони не підпишуть акти, списки та заключний акт.
  • Контроль за станом обладнання та оформлення його обслуговування. Перевірка наявності паспортів, технічної документації на обладнання, відміток про проходження технічних оглядів, проведення технічного обслуговування тощо. Що має робити інженер: визначити, який НПАОП відповідає конкретній ситуації, зробити аудит документації та заходів. Якщо чогось бракує — допомогти технічним службам у отриманні цієї документації, організувати процес техоглядів.
  • Аудит утримання приміщень та устаткування. Перевірка, чи приміщення відповідають вимогам законодавства та чи є в них щось, що несе в собі фактичні ризики (наприклад, порушена ізоляція, відсутні позначки, неналежно зберігаються горючі рідини тощо). Що має робити інженер: перевірити відповідність приміщень та утримання устаткування нормам законодавства, запропонувати заходи для усунення виявлених порушень, проконтролювати керівників підрозділів.
  • Контроль за наявністю та використанням засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). ЗІЗ потрібні, щоб запобігати або зменшувати вплив шкідливих та небезпечних виробничих факторів на робітників. До них відносяться захисні каски, рукавички, окуляри тощо. Що має робити інженер: визначити, чи потрібні ЗІЗ на вашому підприємстві, якщо так, то чи є вони в наявності та в якому стані, або якщо вони потрібні, але їх нема, то кому, які саме та в який кількості вони мають бути видані. 

 


Джерело: Racio
 

Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП