Чи надаватимуть військкомати дозволи на виїзд за межі місця проживання


◦ Воєнний стан
◦ Військовий облік. Військова служба
05.07.2022

В інтернеті поширюють лист Головнокомандувача Збройних сил України, в якому йдеться про затвердження порядку надання дозволу на виїзд за межі місця проживання (перебування) громадянами, які перебувають на військовому обліку в ТЦК та СП (колишні військкомати).

Схоже, що йдеться про реалізацію частини 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Нею визначено, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України — без дозволу відповідного керівника).

Зміст порядку і листа за цим посиланням

Ще таку інформацію на цю тему вдалось знайти на сайті Запорізької ОДА.

Через повномасштабне вторгнення на територію України та пов'язаний з цим режим мобілізації набули чинності певні обмеження на виїзд з територій проживання для категорій військовозобов'язаних. Це стосується, в тому числі, процедури перетину лінії розмежування на в'їзд або на виїзд.

Так, згідно із законодавством виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації громадян, які перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, дозволений лише за наявності спеціального дозволу керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Дозвіл на виїзд видають керівники центрів комплектування таким категоріям громадян України:

  • призовникам, яким надано чи які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на термін до одного року, але не пізніше дати закінчення відстрочки;
  • особам призовного віку за наявності поважних причин (хвороба або смерть рідних тощо) на строк до 30 діб;
  • військовозобов’язаним та резервістам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (повний перелік визначено у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), на строк до одного року за наявності підтвердних документів, але не пізніше дати закінчення права на відстрочку;
  • військовозобов’язаним та резервістам, що були заброньовані на період мобілізації та на воєнний час на строк до 30 діб, але не пізніше дати закінчення терміну дії посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час або дати, зазначеної на витягу із наказу Міністерства економіки України про бронювання;
  • в окремих випадках за рішенням керівника центру комплектування решті військовозобов’язаних та резервістів за наявності інших поважних причин з поданням ними відповідних документів на строк до 30 діб.

Дозвіл не потрібно отримувати особам:

  • виключеним з військового обліку. Підставою для виїзду є позначка про зняття з обліку військовозобов'язаного;
  • особам, які вибувають у відрядження і є військовозобов’язаними, заброньованими на період мобілізації та на воєнний час. При собі необхідно мати паспорт, військовий квиток / тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, посвідчення про відстрочку або завірений керівником ТЦК та СП витяг із наказу Міністерства економіки України та посвідчення про відрядження;
  • призовникам, військовозобов’язаним та резервістам, які зняті з обліку для переміщення в іншу місцевість (територіальну одиницю). Підставою є відмітка у посвідченні або у військовому квитку / тимчасовому посвідченні. Такі громадяни мають стати на облік за новим місцем дислокації протягом семи діб з дати зняття з обліку.

ОНОВЛЕНО

За офіційною інформацією головнокомандувача ЗСУ на його сторінці у Facebook, 6 липня відбулося засідання Ставки Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України. 

На ньому, серед іншого, розглядалося питання, яке набуло широкого суспільного резонансу, —– про Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. 

Головнокомандувач підкреслив у своє пості, що цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобовʼязань, обмежень прав і свобод громадян України. Попри це, його поява в мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації Збройних Сил України та військово-політичного керівництва держави. 

Тому Начальником Генерального штабу Збройних Сил України з метою недопущення подальших маніпуляцій довкола цього питання прийнято рішення про скасування дії Порядку з відправленням на доопрацювання. 

Оновлений документ буде розроблено на основі змін до законів України та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють переміщення громадян в умовах воєнного стану.

Наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів. 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП