Чи може працівник — член ДФТГ одночасно виконувати трудові обов'язки і завдання тероборони


20.10.2022

Чи може працівник, який є членом добровольчого формування територіальної громади, одночасно виконувати свої трудові обов'язки за основним місцем роботи та завдання територіальної оборони?

У ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 р. № 1702-IX (далі — Закон № 1702) зазначено, що добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Завданнями територіальної оборони відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону № 1702 є:

  • своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
  • участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
  • участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.

Членом добровольчого формування може бути громадянин України, який відповідає вимогам, указаним у ч. 3 ст. 9 Закону № 1702, та уклав контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою наказом Міноборони «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони» від 07.03.2022 р. № 84. У цьому наказі зазначається, що на такого працівника поширюються гарантії, що встановлені в ст. 119 КЗпП.

Відповідно до частини першої ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи і посади.

Разом з тим, зважаючи на специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання таких обов'язків, роботодавцю в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов'язків за трудовим договором, тобто не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором. Якщо працівник перебуває в ТРО неповний робочий день, то потрібно розрахувати середньогодинну зарплату.

У листі Мінекономіки від 13.07.2021 р. № 4711-06/36275-07 вказано: «Середня зарплата, як правило, нараховується виходячи із середньоденної заробітної плати. Середньогодинний заробіток обчислюється у випадках, коли згідно із законодавством необхідно здійснити працівнику оплату за середнім заробітком лише декількох годин».

Підтвердженням факту законності відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань територіальної оборони може бути документ, виданий командиром добровольчого формування про час виконання таких обов’язків (довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків і т. п.). 


Джерело: Департамент правового захисту апарату ФПУ


◦ Робочий час
◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
ДЕМО ДОСТУП