Студенти, строковики і не лише: у ВР розповіли деталі можливих змін щодо мобілізації


◦ Військовий облік. Військова служба
◦ Бронювання
06.12.2023

У Верховній Раді розповіли деталі можливих змін щодо мобілізації в Україні. Йдеться про відстрочку для студентів, педагогів, строковиків та родичів осіб з інвалідністю, а також про демобілізацію.

"Продовжує роботу робоча група, до якої входять представники всіх фракцій та груп. Вони працюють над удосконаленням законодавства у сфері військової діяльності. І найближчими днями ми будемо розглядати низку законопроєктів, в тому числі напрацьовані цією робочою групою", — повідомив перший заступник голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк.

За його словами, народні депутати в розробці законопроєктів, що стосуються мобілізації, демобілізації та інших питань сектору оборони, радяться з вищим військовим керівництвом.
 

"І до складу цієї робочої групи входять представники ЗСУ і всіх сил оборони. Через те ми виходимо саме з їх практичного досвіду та потреб", — зазначив він.

М. Цимбалюк наголошує, що вже скоро два роки як широкомасштабна війна Російської Федерації проти України покликала мобілізувати велику кількість наших співгромадян, які рік, а дехто і більше, без ротації.

"Для того, щоб провести фахову професійну ротацію, потрібно підготувати певну кількість військовослужбовців ЗСУ та інших сил оборони", — додав він.
 

Що пропонується найближчим часом

  • встановлення відпустки строком 90 днів з оплатою грошового забезпечення для осіб, які повернулися з полону (у тому числі унормування, які документи повинен мати військовослужбовець або військовозобов’язаний під час проходження ВЛК чи лікування після поранення, а що має забезпечити держава через ВЛК, щоб зменшити бюрократію);
  • встановлення права на звільнення з військової служби осіб без громадянства або іноземців;
  • встановлення права на звільнення з військової служби осіб, що мають інвалідність першої, другої групи;
  • встановлення права на звільнення з військової служби або демобілізацію жінок-курсантів, які достроково розірвали контракт.
     

Питання відстрочки для викладачів та студентів

Крім того, за словами М. Цимбалюка, законопроєктом також планується врегулювати право на відстрочку педагогів та викладачів вищої професійної освіти, а також студентів, які здобувають вищу освіту.

"Що стосується викладачів, то це однозначно право на відстрочку. Що стосується студентів, то зараз йде дискусія щодо недопущення порушення прав особи на здобуття освіти. Але що вирішено: коли людина здобуває другу або третю вищу освіту, дати можливість завершити навчання, це однозначно вже вирішено", пояснив представник комітету.

З іншого боку, за його словами, юридичне управління Верховної Ради підготує пропозиції стосовно тих осіб, які в майбутньому захочуть здобувати другу, третю вищу або професійну підготовку, а саме яким чином може бути обмежене це право.

"Але практика свідчить про те, що ми працюємо щодо квот Міносвіти на здобуття фаху. Насправді проблема існує в тому, що в десятки разів зросла кількість тих, хто почали здобувати другу, третю вищу або професійну освіту. Через те вирішили внормувати: якщо людина здобуває першу вищу освіту, питання не обговорюється, вона має право на відстрочку, якщо вона вже вступила та здобуває другу чи третю, ми також вирішуємо питання, щоб дати можливість завершити", констатував М. Цимбалюк.


Щодо строковиків

Також, за словами представника комітету, законопроєктом планується надати право на демобілізацію строковиків.

"Це дуже важливе питання. І більше того, вони всі без винятку уже відслужили передбачені законом терміни. Через те ми передбачаємо, що після змін у законодавстві Верховний Головнокомандувач повинен буде підписати закон про демобілізацію, і всі ці особи будуть демобілізовані",  каже М. Цимбалюк.


Щодо родичів осіб з інвалідністю

Крім того, за його словами, обговорюється питання, як мінімізувати кількість тих, хто доглядає осіб з першою та другою групами інвалідності.

"Нині законодавством не обмежена така кількість. Ми плануємо обмежити — одна особа призивного віку має право на відстрочку для догляду за особою з інвалідністю, якщо немає інших членів родини, які можуть її доглядати (йдеться про членів родини працездатного віку, не пенсіонерів.   Прим. ред.)",  зазначив він.


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП