4 червня Верховна Рада повторно, з урахуванням пропозиції Президента, ухвалила законопроєкт № 7731 "Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань".
Законопроєктом пропонувалося у зв’язку з випадками колабораціонізму, зокрема на підприємствах критичної інфраструктури, надати роботодавцю право розірвати трудовий договір у разі, якщо:
- законної сили набрав вирок суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;
- працівник не виконує правил поведінки на підприємстві, в установі, організації.
Зауважимо, що звільнення у таких випадках потребуватиме попередньої згоди первинної профспілки, членом якої є працівник (відповідно до ст. 43 КЗпП).
Нагадаємо, що 15 травня Президент наклав вето на цей законопроєкт і надав свої пропозиції, зокрема виключити норму про право роботодавця на звільнення співробітника за неінформування про зв'язки з фізичними особами, які перебувають у РФ та в окупації. Саме з цією правкою Верховна Рада ухвалила закон.
Так, запроваджується поняття «правил поведінки на підприємстві, в установі, організації» як додаткова складова правил внутрішнього трудового розпорядку. Відповідні правила поведінки мають містити положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, у тому числі інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.
Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим.
Очікується, що цей Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 цього розділу, який набере чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.