Відпустки та виплати для військових під час воєнного стану: які законодавчі зміни вже набули чинності


◦ Військовий облік. Військова служба
10.07.2023

30 червня 2023 року набрав чинності Закон № 3161-IX про зміни до законодавства щодо проходження військової служби під час дії воєнного стану. Про це ми писали тут.

Про основні новації закону та механізми його дії розповів начальник управління кадрового менеджменту Адміністрації Державної прикордонної служби України бригадний генерал Олексій Харченко.

Згідно із Законом строк, на який військовослужбовець може йти у відпустку, збільшено до 30 діб на рік. Відпустка буде надаватись частинами, відповідно до законодавства, не більше 15 календарних днів. Мінімальна тривалість відпустки не встановлена. Ті військовослужбовці, які використали 10 діб основної щорічної відпустки до набрання чинності цього Закону, мають право ще на 20 діб відпустки до кінця календарного року. Кожна із частин відпусток надається без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Крім зазначених 30 діб, військовослужбовцям також може надаватися відпустка за сімейними обставинами строком до 10 днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Не забули й про військовослужбовців строкової військової служби, їм також надається відпустка до 30 діб на рік без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Водночас Олексій Харченко наголосив, що ці відпустки надаються за умови одночасної відсутності не більше 30 % загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. З метою дотримання цієї норми керівниками підрозділів буде складено графік відпусток військовослужбовців.

В документі передбачена канікулярна відпустка курсантам вищих навчальних закладів: зимова – тривалістю не більше 10 календарних днів та літня – не більше 20 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Відповідно до цієї норми Закону курсанти-прикордонники уже почали вибувати у літні відпустки.

Також відповідно до нового законодавства невикористана відпустка в поточному році не переноситься на наступний рік. При цьому за невикористану відпустку передбачено нарахування компенсації при звільненні з військової служби.

Однією з новацій законодавства є запровадження нового виду відпустки – для лікування у зв’язку з пораненням. Тривалість такої відпустки визначається характером поранення (контузії, травми або каліцтва).

Законом також визначено розміри додаткових виплат військовослужбовцям:

  • по 100 000 гривень пораненим, які перебувають на лікуванні, полоненим, безвісно відсутнім, інтернованим, загиблим;
  • від 30 000 до 1000 00 гривень – військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях та виконують інші визначені завдання;
  • 6000 гривень – військовослужбовцям строкової військової служби;
  • 2350 гривень – курсантам.

Умови та порядок нарахування цих виплат уряд має встановити до кінця липня.

Також Законом визначено, що поранені військовослужбовці, визнані непридатними до військової служби і зараховані в розпорядження відповідних командирів, отримуватимуть два місяці виплати за останньою займаною посадою, з 3-го місяця до завершення дії розпорядження – додаткову виплату 20 100 грн.

Ще одним нововведенням є те, що військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки та які під час дії воєнного стану вислужили не менше шести місяців, за їх власним бажанням можуть бути переведені в категорію мобілізованих. Ця норма набирає чинності 01 серпня 2023 року.

Начальник управління кадрового менеджменту Адміністрації Держприкордонслужби наголосив, що Закон визначає певні зміни в порядку підготовки військовослужбовців. «Категорично заборонено направляти у зону активних бойових дій військовослужбовців, призваних по мобілізації, які не пройшли початкової підготовки, яка має тривати не менше одного місяця», – зазначив бригадний генерал Олексій Харченко.Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП