Забезпечення роботи в умовах літньої спеки


25.06.2021

Спека у літній період негативно впливає на стан здоров’я людини під час виконання трудових і посадових обов’язків. Перегрівання на робочому місці (головний біль, нудота, втома, млявість, сонливість тощо) збільшує ризик нещасного випадку.

Саме тому керівникам робіт в умовах підвищеної температури повітря необхідно ретельніше планувати виробничі завдання для кожного працівника, обов’язково забезпечити належний контроль за дотриманням вимог законодавства щодо створення безпечних умов праці під час виконання робіт в умовах дії високої температури навколишнього середовища, а саме:

 • перевірити забезпечення (забезпечити) працівників спеціальним одягом відповідних розмірів, контролювати його використання;
 • обмежити допуск до роботи в умовах підвищеної температури осіб молодше 25 і старше 40 років;
 • не допускати до роботи працівників у хворобливому або втомленому стані;
 • доукомплектувати медичні аптечки та забезпечити ними робочі місця;
 • провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт і надання долікарської допомоги в разі сонячного чи теплового удару;
 • за можливості не проводити роботи на відкритому повітрі за температури повітря вище +37 °С; 
 • скласти розклад роботи так, щоб працівники регулярно відпочивали в охолоджуваних приміщеннях або в тіні;
 • зменшити фізичне навантаження на працівників, за можливості механізувати виробничий процес або залучати додаткових робітників;
 • забезпечити працівників на робочих місцях охолодженою питною водою;
 • проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, віднесені до робіт із підвищеною небезпекою;
 • проводити постійний моніторинг умов праці та в разі їх погіршення негайно вживати відповідних заходів.

Згідно з пп. 8 п. 3 розділу 4 «Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 р. № 1240, відпочинок працівників у полі дозволено тільки у спеціально відведених місцях, які обладнуються добре помітними віхами вдень і освітленими ліхтарями в темний період доби. Не дозволено відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля тощо.

В разі отримання теплового або сонячного удару слід вчасно та правильно надати долікарську допомогу.

ТЕПЛОВИЙ УДАР — це перегрів організму, пов’язаний із високою температурою, підвищеною вологістю повітря, дуже теплим одягом.

Ознаки: шкіра обличчя червоніє, слизові оболонки стають сухими, настає різка слабкість, погіршується дихання, слабшає пульс.

СОНЯЧНИЙ УДАР — прямий вплив на тіло людини сонячного проміння.

Ознаки: загальна слабкість, головний біль, нудота, блювота, іноді втрата свідомості.

Долікарська допомога: розстібнути одяг, покласти людину в тіні з трохи піднятими ногами, на голову та ділянку серця покласти холодний компрес, дати склянку холодного напою, краще чаю. В разі порушення дихання — зробити штучне дихання.

Наголошуємо, що виконання цих вимог дасть змогу працівникам підприємств комфортно працювати під час літньої спеки.

 

 


◦ Охорона праці
ДЕМО ДОСТУП