Застосування договору ЦПХ — судова практика


13.05.2019

Якщо робота, виконувана працівником, співпадає з видом його економічної діяльності підприємства, то така робота має виконуватись на умовах трудового договору.

Хмельницьким окружним адміністративним судом (справа № 560/508/19) підтверджено правомірність дій Управління Держпраці у Хмельницькій області щодо винесення постанови про накладення штрафу у розмірі 250 тис. 380 грн за фактичний допуск двох працівників до роботи без оформлення трудового договору.

Під час інспекційного відвідування встановлено, що у своїй діяльності ТОВ «НВП «АртХім» використовує працю 14 найманих працівників, згідно з укладеними трудовими договорами. З двома працівниками були укладені цивільно-правові угоди.

Цивільно-правові договори, відповідно до яких працівники зобов’язані були для Замовника виконати такі роботи як надання послуг із розливу готової продукції підприємства у тару різного розміру, передбачали виконання функцій, властивих саме найманому працівнику відповідно до класифікатора професій, а саме «розливальник хімічної продукції», і спрямований не на досягнення кінцевого результату, а на процес виконання функцій.

Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки робота, яку виконували працівники, а саме розлив хімічної продукції, є небезпечною та шкідливою для здоров’я, то саме під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під підпис про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства та колективного договору.

Також суд дійшов висновку, що в разі, якщо робота, виконувана працівником на користь суб’єкта господарювання, збігається з видом його економічної діяльності або є роботою з обслуговування його діяльності, то робота такої особи має виконуватись на умовах трудового договору.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 4 липня 2018 р. у справі № 820/1432/17.


ДЕМО ДОСТУП