Зміни у справлянні ЄСВ ФОПами


07.12.2020

Головне управління ДПС у Харківській області нагадує, що у зв'язку з ухваленням Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 р. № 592-ІХ (далі — Закон № 592) внесено низку змін до Закону про ЄСВ.

Відповідно до внесених змін, зокрема, з 1 січня 2021 р. звільняються від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи — підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску винятково за умови їх добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім цього, ст. 4 Закону про ЄСВ доповнено частинами п'ятою та шостою, згідно з якими передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:

  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб — підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою — підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб — підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Від редакції додамо, що у ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» йдеться про призначення пенсії залежно від віку та страхового стажу, і в різні роки це різні поєднання. Уже немає, можливо, для когось звичних «55 років і 60 років» для виходу на пенсію. Тому перш ніж скористатися цією нормою, уважно ознайомтеся з тексом ст. 26 цього Закону.

Дві останні норми вигідні для самозайнятих осіб. Ті, які одночасно є особами, що провадять незалежну професійну діяльність (наприклад, є адвокатами) та зареєстровані підприємцями, сплачуватимуть ЄСВ лише раз. А ті ФОПи, які мають основне місце роботи, і роботодавець за них сплатив не менше мінімального ЄСВ, можуть не сплачувати за себе ЄСВ, навіть якщо їх місячний дохід становитиме, скажімо, 100 тис. грн. Це, безумовно, сприятиме розвитку малого і середнього бізнесу.

 


◦ Облік та оподаткування
◦ ЄСВ
ДЕМО ДОСТУП