Електронний листок непрацездатності: запровадження та порядок застосування


◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності

Зміни, передбачені Наказом № 1066

На початку червня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» від 01.06.2021 р. № 1066 (далі — Наказ № 1066).

Цим документом було затверджено:

 • Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я;
 • Порядок здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності;
 • Інструкцію по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі;
 • Порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності.

Наказом № 1066 передбачено, що починаючи з 01.09.2021 р. всі заклади охорони здоров’я, у т. ч. ФОП, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та здійснюють експертизу з тимчасової втрати працездатності (далі — ЗОЗ), не видаватимуть листків непрацездатності. Натомість лікарі ЗОЗ формуватимуть медичні висновки про тимчасову непрацездатність, які будуть розміщуватися в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я. 

Також Наказом № 1066 визначено, що період з 04.06.2021 р. до 01.09.2021 р. є перехідним, і до його закінчення звичні листки непрацездатності ЗОЗ видаватиме на загальних підставах.

Наразі листки непрацездатності видають у спосіб, який визначають, зокрема:

Тож про ці документи забувати не слід, адже Наказ № 1066 передбачає, що до виникнення у ЗОЗ технічної можливості щодо формування та внесення медичних висновків про тимчасову непрацездатність до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я звичні листки непрацездатності лікарі й надалі видаватимуть. Фактично медичні висновки про тимчасову непрацездатність мають замінити листки непрацездатності починаючи з 01.09.2021 р. 

При цьому інформацію про технічну можливість ЗОЗ формувати медичні висновки роботодавці зможуть дізнатися з вебсайту електронної системи охорони здоров’я. Зокрема, на цьому вебсайті буде вказано, що ЗОЗ підключений до центральної бази даних електронної медичної інформаційної системи, а отже, може формувати та вносити до системи медичні висновки. Однак якщо тимчасова непрацездатність у працівника настала до 01.09.2021 р., ЗОЗ і надалі видаватиме йому листки непрацездатності до періоду завершення тимчасової непрацездатності.

По суті, Наказ № 1066 вирішує питання правильності оформлення листка непрацездатності, адже після закінчення перехідного періоду не буде чого заповнювати. Усі відомості про період тимчасової непрацездатності, у т. ч. догляду за хворою дитиною чи дорослим членом сім’ї або період вагітності та пологів, будуть доступні роботодавцю в системі медичних висновків. Керуючись цими відомостями, роботодавець зможе обчислити, зокрема, допомогу по тимчасовій непрацездатності або допомогу по вагітності та пологах і звернутись до ФСС за її фінансуванням.

 

Які відомості містить медичний висновок

Наказ № 1066, так само як і Інструкція № 455, визначає, хто має право формувати та вносити до системи медичний висновок, а яким категоріям лікарів і за яких умов це заборонено. Зокрема, медичний висновок містить такі відомості:

 • номер запису в Реєстрі;
 • посилання на запис про пацієнта в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я;
 • посилання на запис про тимчасово непрацездатну особу в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я;
 • посилання на запис про лікуючого лікаря у Реєстрі медичних працівників в електронній системі охорони здоров’я, яким встановлено факт тимчасової непрацездатності та який сформував і підписав медичний висновок;
 • посилання на запис про суб’єкта господарювання в Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я в електронній системі охорони здоров’я, лікарем якого встановлено факт тимчасової непрацездатності особи та сформовано медичний висновок у Реєстрі;
 • посилання на запис в Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я, на підставі якого здійснюється формування медичного висновку;
 • дату та час формування і реєстрації медичного висновку в Реєстрі;
 • період дії медичного висновку, а саме дату його початку, період дії та дату завершення періоду тимчасової непрацездатності.

Також у медичному висновку обов’язково наявні відомості про категорію медичного висновку, а саме чи є період тимчасової непрацездатності наслідком: 

 • захворювання або травми загального характеру;
 • догляду за хворою дитиною або дорослим членом сім’ї;
 • догляду за дитиною в разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною;
 • карантину чи обсервації, самоізоляції під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;
 • переведення особи на легшу роботу; 
 • лікування в санаторно-курортному закладі;
 • ортопедичного протезування;
 • вагітності та пологів.

При цьому за необхідності та за умови наявності підстав у медичному висновку лікар зазначає відомості про:

 • наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності;
 • зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта;
 • порушення режиму лікування та вид порушення режиму лікування, зокрема «відмова від огляду МСЕК», «відмова від госпіталізації», «невиконання рекомендацій лікаря», «самовільне залишення ЗОЗ», «навмисне заподіяння шкоди своєму здоров’ю або симуляція хвороби».

 

Чи змінився порядок обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності

Наказом № 1066 визначено, зокрема, порядок та умови формування медичних висновків, механізм проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, порядок організації експертизи тимчасової втрати працездатності. Тобто цей документ жодним чином не стосується порядку обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах. Відповідно спосіб обчислення таких виплат і надалі визначає Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

У той же час не змінилися й положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, якими, зокрема, передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається в розмірі, що залежить від розміру страхового стажу працівника. І як і раніше, рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування.

 

Чи змінився механізм отримання коштів від ФСС 

Не змінилися і положення документа, яким визначено механізм та умови фінансування страхувальників для надання за кошти ФСС допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах, а також форму заяви-розрахунку. Ідеться про Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 р. № 12.

Тобто роботодавці, як і раніше, для отримання від ФСС коштів для фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах подаватимуть до ФСС заяву-розрахунок. Однак слід зазначити, що медичні висновки, на відміну від листків непрацездатності, не мають серії та видаватимуться за оновленими кодами причини тимчасової непрацездатності. Тож до моменту закінчення перехідного періоду роботодавцям доведеться подавати до ФСС заяви-розрахунки на фінансування листків непрацездатності та окремо на фінансування медичних висновків.

Безперечно, найближчим часом слід очікувати на зміни та доповнення до згаданих нормативних актів. Також сподіваємося, що не змусять на себе довго чекати і роз’яснення від ФСС та Мінсоцполітики. Проте читачі завжди можуть розраховувати на поради щодо застосування Наказу № 1066 та інших нормативних актів на сторінках нашого видання.

 


ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП