Маркетологи та HR: зворотний зв’язок


◦ Персонал
◦ Досвід спеціалістів

 

Професія HR як складова великої родини сучасних професій вже давно не існує в «чистому вигляді». Функціонал, який покладався на класичного менеджера з персоналу років п’ять тому, поповнився безліччю додаткових завдань. У когось це може викликати роздратування («Чому я повинен робити ще й це?»), але, мабуть, правильною реакцією має бути радість. Радість від затребуваності та розвитку професії, її корисності для бізнесу, незважаючи на те що результат роботи HR досить складно вирахувати.

Розмиваючи свої звичні межі (кадрове діловодство, підбір, адаптація та оцінка), HR вбирає додаткові знання та навички в суміжних професіях і набуває нового вигляду. Наприклад, з міксу діджитал-технологій та HR народжуються чудові мотиваційні відеоролики про цінності компанії або адаптаційні відео, що дають змогу новачку точніше відчути особливості компанії та швидше влитися в команду. З маркетингу та HR — правильне позиціонування бренду роботодавця. Івент-технологій та HR — змістоутворюючий корпоративний захід. Психології та HR — коучинг і наставництво на робочому місці.

Оволодіння менеджером з персоналу інструментарієм інших професій можна назвати HR-еклектикою. Така гнучкість та сприйнятливість професії може свідчити про природний еволюційний процес, що дає змогу їй розвиватися та залишатися корисною для компаній. HR-еклектика — це постійний експеримент, комбінування та адаптація до особливостей психології нових поколінь працівників кращих методів впливу із різних професійних сфер.

Маркетинг, напевно, одна із сфер, яка є найщедрішою для натхнення HR, з неї ми багато запозичуємо та застосовуємо для роботи з «внутрішнім клієнтом», вибудовуючи комунікацію, показуючи свої переваги перед кандидатами тощо. Якої ж думки про нас, HR-фахівців, представники цієї професії? Що рекомендують? Чому в нас вчаться?

Про це спілкуємося з Юлією Каменєвою, директором з маркетингу Групи компаній «ЛНЗ Груп»;  Антоном Волнянським, маркетинг-практиком і ментором, автором онлайн-курсу-практикуму «Маркетинг. Стратегія. Бренд»; Анною Константиновою, директором з комунікацій інвестиційної компанії Concorde Capital.  

 

«Кадровик України»: Що ви як керівник очікуєте від ідеального HR? Які питання він повинен вирішувати для вас, а які — для компанії в цілому?

Юлія Каменєва: Як керівник я сама завжди беру участь у підборі персоналу, в усіх коучинг-сесіях та обговоренні результатів співробітника. Також я завжди запитую, чого очікує працівник і ким себе бачить в майбутньому, а потім всіляко допомагаю йому в цьому. Щиро переконана, що це must будь-якого керівника. Не можна все згадане вище перекласти на HR. За порадою й допомогою приходжу до нього з таких питань:

— психологія працівника і чи правильно я розумію його мотивацію;

— якості співробітника, які співзвучні з корпоративними цінностями і принципами, особливо якщо професійні навички в нього на вищому рівні, ніж потрібно;

— чи правильно я бачу кар’єрний шлях і розвиток працівника в компанії? Можливо, є якості, завдяки яким він був би успішнішим в іншій ролі або в іншому відділі?

Я розглядаю HR як партнера — свого, зокрема, і бізнесу в цілому. Інженером людських душ, якщо хочете, який зможе доповнити моє професійне бачення кожного з працівників.

Антон Волнянський: Ідеальний HR — права рука CEO в питаннях, як зробити компанію найцікавішою для найкращих працівників на ринку. Щоб вони прийшли й продовжили робити її найкращою. Усе просто в цьому світі. Далі цей підхід можна декомпозитувати на внутрішню та зовнішню сфери — комплекс завдань всередині компанії та як все хороше, що робиться в ній, комунікувати ринку та потенційним працівникам.

Анна Константинова: У моєму розумінні ідеальний HR повинен закривати питання пошуку, навчання, мотивації персоналу, а також сприяти підтримці здорової атмосфери в колективі. Для маркетолога HR насамперед союзник у внутрішніх комунікаціях.

 

«Кадровик України»: Що потрібно робити HR-фахівцю, щоб ваша з ним комунікація стала продуктивнішою?

Юлія Каменєва: Я завжди проявляю ініціативу самостійно й намагаюся вибудувати ефективну комунікацію з HR, оскільки вважаю, що без професійного менеджера з персоналу в бізнесі не обійтися. У синергії з HR керівник будь-якого рівня удвічі-втричі ефективніший і продуктивніший, як і бізнес в цілому. Проте зазначу, HR-фахівцю потрібно:

— показати керівнику аналіз психотипу працівників його відділу;

— де і як він може бути ефективнішим;

— передбачити мотивацію та подальший розвиток співробітника.

Це буде цінним для керівника й значно полегшить йому роботу. А якщо керівник про це не замислювався через різні причини, то ще й підштовхне його до наступного кроку в його власному розвитку.

Антон Волнянський: Для продуктивнішої комунікації HR-фахівцю потрібно хотіти допомагати. Бути сервісним і комунікабельним, чесним і відкритим. Професійно розбиратися в функціоналі підрозділів, з якими працює. Постійно розвиватися, освоювати інструментарій, який зараз так швидко оновлюється. Розуміти динаміку та тренди персоналу й соціуму. Любити людей урешті-решт!

Анна Константинова: Це обопільна робота як HR, так і PR. Для успіху у взаємодії потрібно слухати й чути один одного, виробити загальну стратегію та план її впровадження. Але загалом для ідеальної команди потрібне взаєморозуміння та взаємодопомога.

 

«Кадровик України»: Яким інструментам сучасний HR має навчитися у маркетолога?

Юлія Каменєва: Чудове запитання! По-перше, побудова особистого бренду та власного позиціонування — саме маркетологи знають усі інструменти створення й просування бренду, а також покрокову інструкцію щодо позиціонування. Цей інструмент стосується безпосередньо й бренду роботодавця. По-друге, створення власної точки диференціації, або унікальної торговельної пропозиції. Який єдиний меседж опише мене як професіонала з усіма моїми сильними сторонами? Коли, як і кому його транслювати? Мова, звісно, і про бренд роботодавця. По-третє, вибудовування комунікаційної стратегії з різними сегментами цільової аудиторії: керівники, колеги, підлеглі. З усіма стратегії будуть різними. По-четверте, постійний аналіз всіх своїх дій і за необхідності готовність змінювати стратегію комунікації. Вважаю, що в майбутньому з’явиться професія зі сфери HR-маркетинга, адже напрямок MarHR вже існує.

Антон Волнянський: Сприймати співробітника як клієнта! Вивчати й розуміти його потреби та цілі. І представляти компанію як продукт і бренд, що задовольняють ці потреби. Мало хто це розуміє, і ще менше робиться в реальності.

Анна Константинова: Не думаю, що HR має вчитися в маркетолога чогось конкретного. Ми можемо чогось навчитися в людини будь-якої професії.

 

«Кадровик України»: Чому ви вчитеся у HR?

Юлія Каменєва: З огляду на мій стиль управління насамперед я вчуся soft skills під час роботи з людьми. Як на мене, професійні HR вміють це краще за всіх! А ще — зазирати всередину людини і вміти роздивитися те, що не лежить на поверхні: психотип, мотивація.

Антон Волнянський: Я вчуся у HR людинолюбства.

Анна Константинова: У HR-фахівця я навчаюся тих самих речей, що й у інших людей. Передусім — вибудовувати стосунки.

 

«Кадровик України»: Наведіть, будь ласка, приклад успішного проекту в колаборації двох департаментів: марктетинг/PR та HR.

Юлія Каменєва: В одній з компаній, в якій я також обіймала посаду директора з маркетингу, HR прийшов до мене з пропозицією щодо розвитку моїх співробітників, зважаючи на їх передбачуваний психотип і мотивацію. Ми поєднали бачення HR з моїм досвідом роботи з відділом. У результаті потрапляння в ціль дорівнювало 95 %, як ми побачили згодом. Для мене HR зробив wow-ефект, і я була дуже рада такій синергії. Також був випадок, коли HR запропонував провести інтерв’ю в нетрадиційному форматі, типу стресового, з усіма разом. Це було out-of-the-box, і після першої сесії ми підібрали потрібну нам людину, яка дуже успішна і вже кілька років працює в компанії з грандіозними результатами.

Резюмуючи, хотіла б сказати, що в нашій країні дуже мало професійних, у моєму розумінні, HR. В основному це кадрове адміністрування. Керівники та власники бізнесу навчилися працювати з кадровим адмініструванням, але без професійного HR. Це не дуже добре. Хоча, з іншого боку, оскільки ця ніша вільна, у HR є чудова можливість стати професіоналом, зайняти цю нішу і в синергії з керівниками привести компанію до більшої ефективності та результативності.

Антон Волнянський: Маркетинг, PR та HR дуже близькі у сфері внутрішніх комунікацій зі співробітниками. Я працював у різних компаніях, де ця сфера відповідальності закріплювалася за тим чи іншим підрозділом. На посаді директора з маркетингу «Біоли» кілька років тому ми з директором з персоналу класно запустили програму комунікацій з новими цінностями, яка знайшла позитивний відгук у персоналу компанії. Це була низка проектів, якими ми хотіли надихнути співробітників і дати їм зрозуміти, що саме завдяки їхній праці та енергії створюються й продаються хороші продукти. І що кожен співробітник важливий і цінний!

Анна Константинова: На прикладі своєї компанії можу сказати, що ми запустили проект «Дивовижне поруч». Це інтерв’ю з кожним із співробітників, в якому ми намагаємося розкрити невідомі сторони людини для його колег. Кожен випуск — це п’ятничний фан. Якщо чуєш нестримний сміх, отже, колеги отримали розсилку. Це дуже круто допомагає краще пізнати людей, з якими ти працюєш, і навіть не підозрюєш, скільки у вас спільного.

 

Бесіду вела Станіслава Стефановська,

HR-директор First Line Group,

майстер-коуч, бізнес-тренер

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП