Вступ


◦ Трудовi вiдносини
◦ Відрядження

Службове відрядження — це невід’ємна складова господарської діяльності будь-якого підприємства, установи чи організації всіх форм власності. Направлення працівників у відрядження характерне і для приватних підприємців — фізичних осіб, які є суб’єктами підприємницької діяльності та мають найманих працівників.

Направлення у відрядження має багато особливостей, які обов’язково слід враховувати як підприємству, так і відрядженому працівнику. І хоча найчастіше питання направлення у відрядження стосуються най­маних працівників, у відрядження можна направляти й посадових осіб органів управління підприємств, установ чи організацій; у відрядження може їхати безпосередньо й приватний підприємець.

До службових поїздок у відрядження дуже схожі направлення працівників на курси підвищення кваліфікації, навчання з питань охорони праці, поїздки на різноманітні тренінги та семінари. Схожі, але такі поїздки не завжди є відрядженням. Їх слід правильно оформити, оскільки від цього залежить порядок матеріального забезпечення працівників як для цілей виконання таких завдань, так і для надання їм відповідних трудових гарантій.

На законодавчому рівні однозначно врегульовані та деталізовані питання направлення в службові відрядження працівників так званих бюджетних підприємств — державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за бюджетні кошти. Решта підприємств, установ та організацій, які ми називаємо госпрозрахунковими, питання направлення працівників у службові відрядження мають врегулювати самостійно. З цією метою рекомендуємо затвердити власні локальні (внутрішні) акти з питань відряджень.

Запитання, що надходять до редакції, свідчать, що незважаючи на те, що службові відрядження не є чимось новим і незнаним у діяльності госпрозрахункових підприємств, багато з яких стикаються практично з одними й тими ж питаннями. Серед них найпоширенішими є направлення та повернення працівників у відрядження у вихідні дні, нарахування заробітної плати за час відрядження, в т. ч. у разі зміни режимів роботи працівників. А виникають вони здебільшого тому, що багато підприємств до цього часу не врегулювали ці питання на локальному рівні та не прийняли для себе одне-єдине рішення.

Тож сподіваємося, що цей спецвипуск допоможе у вирішенні питань, пов’язаних з відрядженнями.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00