Алла ЗАДНЕПРОВСЬКА: «Взаємоповага і прийняття того, що всі ми різні, — основа роботи нашої компанії»


◦ Персонал
◦ Інтерв’ю
З Аллою Заднепровською, СЕО та засновником Міжнародної консалтин-гової групи «Живе діло», ми спілкуємося про секрети побудови команди мрії та її основні ознаки, правила взаємодії зі співробітниками, про принципи добору кандидатів та правила комунікації з колегами, вирішення конфліктних ситуацій, мотивацію та напрями розвитку команди мрії

ДОВІДКОВО

Алла Заднепровська — СЕО та засновник Міжнародної консалтингової групи «Живе діло» — лідера у сфері короткострокового бізнес-навчання, управлінського консалтингу та коучингу. Автор і ведуча інтегральної коучинг-школи. Має понад 20 років управлінського досвіду, з яких 17 років — власниця бізнесу. Сертифікована Міжнародною асоціацією коучингу за стандартом PCC ICF, коуч перших осіб і топ-команд, мотиваційний спікер, фасилітатор за системою ТОР та консультант з управління СМС.

 

 

«Кадровик України»: Пропоную розпочати з того, що для вас є командою мрії? Які основні її ознаки та чи є секрети побудови таких команд?

Алла Заднепровська: Для мене команда — це взаємодія рівноправних колег для досягнення осмисленої мети. Команда мрії? Кожен розшифрує її по-своєму! Для мене як для лідера бізнесу важливо, коли очі кожного співробітника горять, кожен працює на піку ефективності, розкриваючи свій потенціал та досягаючи особистих цілей, а в сукупності вся команда реалізує великі амбітні цілі компанії. Інакше кажучи, команда мрії — це високоефективна команда.

Стів Джобс сказав правильно: «Усе велике в бізнесі ніколи не робиться однією людиною. Воно зроблено командою людей». Суть високоефективної команди можна зрозуміти, розшифрувавши слово «команда» в перекладі англійською: TEAM — Together Everyone Accomplishes More — разом кожен досягне більшого! Тож для мене ключовими ознаками команди є:

— наявність спільної мети замість безлічі індивідуальних;

— відчуття спільності та довіри замість самотності та відчуження;

— співпраця замість конкуренції;

— робота на загальний результат і досягнення командних цілей та цілей організації;

— творчість замість стереотипних дій;

— конструктивна самореалізація замість «боротьби за виживання»;

— ефект синергії замість можливості одиничного прориву.

Для побудови високоефективних команд ми використовуємо модель GRPIV. В її основі лежить модель Річарда Бекхарда GRPI: Goals — цілі, Roles — ролі, Procedures — правила, Interpersonal relations — комунікація. Передусім групу людей робить командою наявність мети. У високоефективної команди особисті цілі кожного пов’язані із загальними.

У команді мрії чітко розподілені ролі. Усім зрозуміло, хто лідер, кожен знає своє місце в структурі, роль і функцію, при цьому враховуються здібності, таланти, сильні сторони, психологічні особливості та спосіб мислення людини. Наприклад, якщо у співробітника є суперздатність розбиратися у великій кількості цифр та інформації, то в нього роль аналітика, а не піарника.

Правила — це домовленості всередині команди про взаємодію на шляху досягнення цілей. Якщо немає чітких домовленостей, то кожен починає діяти, зважаючи на свою «картину світу». Нам необхідно пам’ятати, що в кожної людини своє розуміння правил гри, що йде з дитинства, і тому в кожного своє розуміння хорошого й поганого, добра і зла, своє уявлення, як саме повинна вести себе людина. І якщо ми не домовилися на березі, то безглуздо сперечатися й робити висновки, хто правий, а хто винен. Виникає непорозуміння, що в остаточному підсумку може призводити до негативних наслідків (втрати клієнтів, контрактів, витік бюджетів тощо).

Для мене організація — це живий організм, а комунікація — це кровоносна система компанії. Як по кровоносній системі тече кров, що розносить до різних частин нашого організму корисні речовини, так і в організації інформація передається комунікативними каналами, допомагаючи компанії виконувати свої щоденні функції.

Ми з командою додали в модель GRPI ще один елемент — Values — цінності. І це не декларовані цінності, які було розроблено PR-агенцією для нашої компанії, а це самі ті, що розділяють наші співробітники, які допомагають реалізовувати стратегію. Зараз важливо підбирати людей за цінностями, переводити цінності в компетенції, «зашивати» їх, поряд з результатами, в KPI, прив’язуючи до мотивації. Цей п’ятий елемент і робить команду ефективною, а систему — живою, актуальною сьогодні.

Зараз також вкрай актуальним для побудови високоефективних команд є командний коучинг. Це допомога команді стати високоефективною для оптимального досягнення цілей бізнесу в епоху змін. Роль коуча команд — виступати каталізатором і фасилітатором чесної, відкритої й конструктивної взаємодії в команді, зберігаючи нейтральну позицію до учасників. Ця технологія набирає обертів і допомагає сотням підприємств будувати сильні високоефективні команди.

 

«Кадровик»: Як співвідноситься команда мрії та «бірюзова» компанія? Чи є відмінності?

Алла: У «бірюзових» компаніях на зміну управління іншими приходить управління собою та командне лідерство. Спрощується організаційна структура: на зміну вертикальному управлінню приходить горизонтальне та самоорганізація. Головні цінності «бірюзових» організацій — це люди, довіра, щастя, партнерство, співробітництво, відкритість. Кожен співробітник залучений до її місії, розділяє цінності, перебуває на своєму місці й реалізує свій потенціал: у нього є відчуття самореалізації, впевненість, усвідомлення сенсу своєї діяльності. Найголовніше в «бірюзі» — залучений в ідею власник з «бірюзовими» думками та серцем. Тоді все можливо.

По суті, в основі «бірюзових» компаній зашита ідея команди мрії — кожен на своєму місці проявляє свій найвищий потенціал і впливає на досягнення цілей компанії поруч і разом з людьми, яким довіряє. Тоді є ініціативність, ефективність, відповідальність і лояльність. У цьому випадку організація стає спільнотою підприємців, які, працюючи «на себе», реалізують місію компанії. У таких умовах немає необхідності в мотивації — кожен сам собі бос, сам себе мотивує й кожен на своєму місці.

 

«Кадровик»: Як оцінюєте роботу вашої команди зараз? Чи вважаєте її командою мрії?

Алла: Кожен керівник вкладає в поняття «команда мрії» абсолютно різне. Для мене це коли співробітники щасливі в діяльності і ми разом ефективно досягаємо цілей і реалізуємо місію компанії. Вона звучить так: «Ми — партнери в реалізації сміливих змін у житті людей і бізнесів». У слово «ефективно» зашивається той набір характеристик, який необхідний саме цьому бізнесу в цій галузі, з конкретною стратегією і керівником.

Чи вважаю я свою команду командою мрії? Безумовно! Це та команда, з якою ми реалізуємо нашу глобальну місію відповідно до нашої стратегії. Більш того, зараз наша компанія в процесі глобальної трансформації, ми проводимо систематизацію та автоматизацію бізнесу. Моя команда реалізує завдання по проектах у доповнення до основної роботи, при цьому бізнес не падає, а зростає й розвивається, а це означає, що команда ефективна. Я щаслива, що поруч зі мною, пліч-о-пліч працюють саме такі люди! Захоплююся кожним, дивлячись на те, які цілі й завдання та яким чином ми реалізуємо.

 

«Кадровик»: Які правила взаємодії зі співробітниками ви впровадили у своїй компанії?

Алла: Я постійно нагадую собі та своїй команді, що важливо навчитися припинити міряти інших людей «лінійкою», якою міряємо себе. Інша людина влаштована інакше: у неї інший спосіб мислення, сприйняття та обробки інформації, абсолютно інший погляд на звичні для нас речі, відмінна від нас поведінка, емоційна реакція, способи вибору та прийняття рішень.

Навчившись знаходити відмінності, ми стаємо ближче й спілкуємося з урахуванням цих відмінностей. Це і є повага, прийняття, розуміння, визнання — все те, чого хочуть люди один від одного. Крім того, відмінності — те, що нас збагачує й дає можливість знайти інноваційне рішення. Таким чином, команда згуртованіша й ефективніша, члени команди не витрачають час на те, щоб доводити один одному, чия думка краща, а вкладають його в пошук найвдалішого рішення для бізнес-завдань. Взаємоповага і прийняття того, що всі ми можемо бути різними, несхожими — це база, яка закладена в основу роботи всієї нашої компанії.

Правила нашої взаємодії ґрунтуються на цінностях компанії, які ми сформулювали командою та якими керуємося всередині й зовні компанії:

— люди — ми цінуємо та віримо в кожну людину;

— результат — фокусуючись на результаті, досягаємо більшого;

— розвиток — надихаємо людей на самореалізацію та розвиток, а бізнес — на зростання;

— відповідальність — поважаємо свободу кожного, несемо відповідальність за свої дії;

— любов — з любов’ю до людей робимо улюблену справу;

— користь — раді бути корисними людям, бізнесу, суспільству;

— енергія — заряджаємо енергією все, чого торкаємося;

— справжність — ми відкрито думаємо, говоримо, діємо.

 

«Кадровик»: За яким принципом відбираєте кандидатів у свою команду? Як розумієте, що це «ваша» людина?

Алла: Ми підбираємо людей насамперед за цінностями. Цінності — це ключовий елемент, невловимий внутрішній двигун компанії, на основі якого й будується вся діяльність команди і кожного окремого співробітника. Крім того, важливо, щоб внутрішній устрій людини збігався з його функціоналом, важлива його експертиза. Можна сказати, що ми керуємося принципом табуретки: профіль посади, профіль особистості та цінності.

 

«Кадровик»: За якими принципами будуєте комунікацію у своїй команді?

Алла: Комунікація в команді базується на принципі «П’яти О» (з російської мови): відкритість (открытость), усвідомленість (осознанность), відповідальність (ответственность), обмеження (ограничения), навчання (обучение). Крім цього, важливі дві речі: ЩО ми робимо і ЯК ми це робимо. Знання інструментів (ЩО?) — як ставити завдання, доносити й приймати інформацію, давати й приймати зворотний зв’язок — дуже важливо. Але комунікацію робить ефективною те, ЯК саме це робити.

Лише 7 % інформації люди сприймають через слова, а решта 93 % — через невербальні прояви (38 % — голосові характеристики, решта 55 % — через тіло). Вдумайтеся в ці цифри! Те, ЯК ми ставимо завдання, даємо й беремо зворотний зв’язок, доносимо інформацію, або робить комунікацію ефективною, або ні. А отже, робить нашу команду сильною чи ні. На це «ЯК» впливають наш настрій, ставлення до людини і до завдання, залученість, мотивація і т. д. Принципи нашої комунікації: довіра, співпраця, взаємодоповнюваність, доброта, прийняття, безоціночність, помилки робити можна, людина важливіша за результат, завжди можна домовитися, кожен для мене вчитель.

 

«Кадровик»: Яким чином вирішуються конфліктні ситуації?

Алла: У нас в команді є дві речі, на які ми завжди спираємося під час вирішення конфліктів. Перше — це наші цінності. У них буквально зашита стратегія виходу з конфлікту. Адже це — люди, справжність, відповідальність, розвиток, користь, любов, результат. І передусім важливо не замовчувати конфлікт, а промовити, обговорити.

Друге — у нас впроваджена методологія SCRUM — сучасний, але вже не новий підхід до проєктної роботи, в якому присутні регулярні щомісячні, щотижневі та щоденні зустрічі для побудови планів, актуалізації робіт та підбиття підсумків. Це дає змогу кожному співробітнику розуміти, на якому етапі перебуває той чи інший вид роботи, а також дає можливість висловитися, поділитися досягненнями, труднощами, запитати поради. На таких зустрічах багато запитань, особливо які стосуються організаційних конфліктів, вирішуються досить оперативно.

Під час вирішення конфліктів потрібно насамперед виявити їх причину: організаційне питання, міжособистісні взаємодії або сукупність перших двох. Далі організаційні питання закриваються за допомогою SCRUM, а під час вирішення особистісних — шляхом залучення наших цінностей. Принципи корпоративної культури — довіра, щирість, відкритість, спрямованість на загальний результат — «розрулюють» будь-який конфлікт!

 

«Кадровик»: Що мотивує вас і вашу команду?

Алла: У кожного з нас є свої мотиви та свої цілі. Так ось, можливість розмовляти з кожним співробітником мовою його мотивів та зв’язок його цілей з цілями бізнесу — і є та сама мотивація й ефективність. Найбільший мотиватор, натхненник, підтримка і ресурс особисто для мене — це люди, моя родина і моя команда. Дуже мотивують зміни та результати наших рідних і близьких партнерів. Радію, спостерігаючи, як вони змінюються, ростуть і досягають нових вершин. Також мене гріє, бадьорить і надихає місія нашої компанії. Той вищий сенс, який ми реалізуємо у світі. Ми — партнер у реалізації сміливих змін людей і бізнесу. Погодьтеся, висока планка, потужна ідея, що впливає на світ!

Зараз час викликів, а отже, час трансформації, еволюції. Кожен бізнес буквально потребує змін. Часто вони пов’язані з автоматизацією бізнес-процесів, введенням нових KPI, формулюванням цінностей і місії, оцифруванням бізнесу. Але ж все це впроваджують люди. А наша компанія — експерти в людях. Ми допомагаємо бізнесам реалізувати найсміливіші та амбітні цілі. Це дуже надихає і мене, і мою команду. Адже, по суті, ми впливаємо глобально на людей в Україні та за її межами, оскільки наші клієнти є по всьому світу.

 

«Кадровик»: Як і в якому напрямі рекомендуєте розвивати команду мрії?

Алла: Я виділяю п’ять основних характеристик процвітаючих команд, які важливо тримати у фокусі та розвивати:

загальні цілі та «бачення поля». Важливо, щоб усі члени команди знали, що для команди має першорядну важливість на заданий період часу. Розуміння позиції команди в кожен момент гри відрізняє великого гравця від середнього;

уміння спілкуватися в команді — здатність донести до кожного, що відбувається, щоб захистити інтереси команди;

спільний розвиток. Важливо, щоб люди зростали, розвивалися й рухалися разом, як одна команда, реалізуючи місію компанії;

злагодженість, довіра та взаємодопомога. Злагодженість команди вимагає взаємовідносин партнерства, партнерство вимагає довіри, а довіра дає змогу членам команди працювати, як єдине ціле;

усвідомлення своїх ролей у команді й бажання бути її частиною. Кожна людина займає своє особливе місце відповідно до своїх найсильніших сторін.

 

Бесіду вела Олександра Полянічко

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП