Е-лікарняний по вагітності і пологах надійшов 20.10.2021: коли можна оплачувати?


Для е-лікарняних по вагітності та пологах встановлені особливі строки Порядком видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234 (далі – Порядок № 1234).

Пам’ятаємо, що до 01.10.2021 р. лікарі взагалі мали видавати тільки паперові листки непрацездатності у разі вагітності та пологів. Хоча по факту у вересні зустрічалися й е-лікарняні по вагітності та пологах. Адже багато залежить від лікаря й того, чи читає він нормативні акти, якими повинен керуватися.
 

Коли е-лікарняний по вагітності та пологах вважається виданим і готовим до оплати?

Виданим (готовим до оплати) вважається листок непрацездатності з причиною « Вагітність та пологи»:

  • до 30.09.2021 р. ─ з дати відкриття листка непрацездатності;
  • з 01.10.2021 р. ─ через сім днів з дати відкриття листка непрацездатності.

За роз’ясненнями Фонду соцстраху, навіть якщо статус е-лікарняного по вагітності та пологах не змінився на «готовий до сплати»все одно на 8-й день після дня його відкриття його можна брати в роботу.
 

Коли можна нарахувати допомогу по вагітності та пологах?

Спершу комісія соцстраху має скласти протокол про призначення матзабезпечення. На це відведено 10 днів з дня їх надходження й тільки потім бухгалтерія може нарахувати декретні.

Так ось відлік 10-денного строку для е-лікарняного по вагітності та пологах потрібно починати саме з дати відкриття. Чому? Щоб лікар мав можливість виправити помилки і недоліки. До речі, траплялися випадки, коли лікар помилково зазначив причину непрацездатності «Вагітність та пологи» замість загального захворювання.

Отже, якщо дата відкриття е-лікарняного 20.10.2021 р., то підприємство може взяти його в роботу тільки на 8-й день після відкриття, тобто 28.10.2021 р. — і залишається ще три дні на оформлення протоколу комісії соцстраху.

Після цього бухгалтерія має не пізніше 5 робочих днів з дня прийняття комісією соцстраху рішення нарахувати декретні і подати заяву-розрахунок до Фонду.

 

Як показати допомогу по вагітності та пологах у Податковому розрахунку?
 
Всю суму нарахованої допомоги по вагітності та пологах відображають у місяці їх нарахування: нарахована у жовтні 2021 р. – показуємо за жовтень. 
 
Якщо така допомога нарахована у жовтні 2021 р. за жовтень 2021 р. – лютий 2022 р., то її потрібно буде показати у Податковому розрахунку за IV квартал:
 
  • у додатку Д1 за жовтень 2021 – скільки рядків, за скільки місяців нарахована допомога із зазначенням місяця, за який вона нарахована;
  • у додатку Д5 – показуємо початок відпустки по вагітності та пологах з категорією особи «5»;
  • у 4ДФ за жовтень 2021 – повна суму допомога по вагітності та пологах з ознакою доходу «128».


logo


◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Допомога по вагітності та пологах
◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
ДЕМО ДОСТУП