Е-лікарняні в дії: де їх шукати і чому вони зникають?


Для Уряду і державних органів стало нормою запускати «сирі» проекти з неналаштованим програмним забезпечення. Так сталося з об’єднаною звітністю і з Е-лікарняними теж. ПФУ дійсно визнає, що є певні проблеми з некоректною роботою Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН).

Саме цим пояснюється те, що записів, які ми вчора бачили в ЄРЛН, сьогодні можемо не зайти. Або ж в кінці липня з’являється запис в ЄРЛН про листок непрацездатності, датований початком липня.

Зрозуміло, що це технічні проблеми, але що має робити роботодавець-страхувальник. Адже Фонд соцстраху взагалі не бачить змін у процедурі оформлення листків непрацездатності й тому не поспішає вносити до нормативних актів конче важливі зміни

З якими проблемами зіштовхнувся страхувальник-роботодавець?


Що таке Е-лікарняний і як має виглядати витяг з нього?

Нормативні акти цим поняттям не оперують, адже роботодавці мають справу з ЕРЛН, а так званий «е-лікарняний» ─ це, по суті, набір наданих, які витягуються з ЕРЛН і мають бути підставою для призначення матзабезпечення.

Обов'язковими реквізитами листка непрацездатності як електронного документа є єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності, спеціально призначений для таких цілей кваліфікований електронний підпис (електронна печатка), відомості запису про тимчасову непрацездатність: про тимчасово непрацездатну особу, про випадок тимчасової непрацездатності (п. 3 р. І Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі застрахованих осіб, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234, далі – Порядок № 1234).

Так де шукати печатку й звідки вона може взятися в ЕРЛН?


Як роздрукувати Е-лікарняний?

ПФУ чомусь вважає, що роздруковувати те, що бачимо на екрані не потрібно. НСЗУ і МОЗ, на жаль, не визначили, як саме отримати такий витяг, які дані він має включати, а ПФУ – як отримати дані з ЕРЛН. Це мабуть питання часу.

Але чомусь мовчить Фонд соцстраху, який добре знає, як оформлюються листки непрацездатності й те, що до цього причетні відділ кадрів, комісія з соцстраху, бухгалтерія.

Зважаючи на те, що записи з ЄРЛН інколи зникають, роздруківка просто необхідна.


Як подовжуються листки непрацездатності?

Це ще одне незвичне ноу-хау. Запис в ЕРЛН вноситься на підставі медичного висновку (МВ), сформованого лікуючим лікарем.

Якщо подовжується дія тимчасової непрацездатності – формується наступний МВ за тим же випадком, але змінюється дата закінчення.

У ЕРЛН відповідно формується новий запис за тим же страховим випадком, скажімо: номер першого листка непрацездатності – 2000020453-1, а другого, який є подовженням першого ─ 2000020453-2. Але обидва записи в ЕРЛН стосуються одного листка непрацездатності.


Як визначити, коли листок непрацездатності вважається закритим?

Позначка статусу ЛН «Закритий» зовсім не означає, що Е-лікарняний закритий, вона стосується запису. Так 22.07.2021 ми бачимо що ЛН діє з 22.07.2021 по 26.07.2021 (вказаний статус – закритий) і чекаємо, що буде далі – 27.07.2021.

Не з’явився новий запис щодо даного ЛН, ─ значить беремо в роботу. Чому так?

Листок непрацездатності вважається виданим з наступного дня після дати закриття листка непрацездатності (п. 3 р. ІІ Порядку № 1234).

Отже, якщо в ЕРЛН є запис про Е-лікарняний і наступного дня після закінчення його дії не з’являється новий запис, ─ він закритий. Роботодавці мають за цим стежити?

Фонд же вважає: протягом 10 днів з дня закінчення періоду дії Е-лікарняного призначається матеріальне забезпечення застрахованій особі.

Інакше, як неузгодженістю роботи НСЗУ, МОЗ, ПФУ і Фонду соцстраху це не назвеш. Заручником обставин, як завжди залишається роботодавець-страхувальник.

Далі буде… 

logo


◦ Кадрова документація
◦ Електронна документація
◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
ДЕМО ДОСТУП