Що робити з паперовими трудовими: головне — без паніки!


З 10 червня 2021 р. узаконено електронну трудову книжку.

Стаття 48 КЗпП декларує, що з цієї дати облік трудової діяльності ведеться в електронній формі у Реєстрі застрахованих осіб Держреєстру. 

До завершення включення відомостей про трудову діяльність працівників до даного Реєстру відсутніх дані трудової книжки використовуються для врахування відомостей про трудову діяльність за період до 10.06.2021 (п. 3 р. ІІ Закону України від 05.02.2021 № 1217-ІХ).

Тож з цієї дати паперові трудові стають непотрібними чи як?

Проаналізуймо болючі питання…


 

 Працівник звільняється 11.06.2021 – які дії роботодавця?

Розрахувати працівника в останній день роботи, внести запис до трудової книжки про звільнення і до Книги руху обліку трудових книжок, де працівник має поставити підпис, що він отримав трудову книжку. 

Увага! Стаття 47 КЗпП у разі звільнення  зобов’язує видати працівнику копію наказу про звільнення.
 

Працівника приймають на роботу 14.06.2021 — чи вимагати паперову трудову книжку?
 
Стаття 24 КЗпП (ч. 2) говорить у разі  укладення трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Держреєстру також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи. 
 
Отже, кандидат має надати трудову книжку при працевлаштуванні.
 

Чи повинен роботодавець забирати й зберігати трудову книжку працівника, якого при йняли на роботу після 10.06.2021?
Ні, тепер у роботодавця немає такого обов’язку.  

Трудова книжка зберігається у працівника, але роботодавець зобов’язаний на вимогу працівника вносити до трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).

 


Як визначати основне місце роботи працівника?

Це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору та визначене нис як основне відповідно до його заяви (до її відкликання) та відомостями, що обліковуються в Держреєстру. Як думаєте, чи треба звільняти працівника у разі відкликання заяви?

 


Які відомості можна отримати з Держреєстру й надати при працевлаштуванні?

Нині з Реєстру застрахованих осіб можна отримати відомості за формою № ОК-5, № ОК-7 і додаток 9. Але всі вони містять інформацію щодо наявності страхового стажу. 

На веб-порталі ПФУ (portal.pfu.gov.ua) у розділі «Електронна трудова книжка» (відображаються відомості про трудові відносини найманих працівників за основним місцем роботи, розраховані автоматично за даними звітів страхувальників за період з 1998 року.

Проте нормативно поки що не визначена форма, за якою мають надаватися відомості з Держреєстру про трудову діяльність при працевлаштуванні особи.

 


Як оформити видачу трудової книжки працівникам, якщо вони вже відскановані та передані до ПФУ? 

Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис (п.2 р. ІІ Закону України від 05.02.2021 № 1217-ІХ). Як це оформити? 

Мабуть варто дочекатися Порядку ведення трудових книжок, який мав затвердити КМУ до 10.06.2021 або хоча б роз’яснення Мінекономіки (ПФУ тут не допоможе).

 


У які строки потрібно відсканувати трудові книжки працівників і передати до ПФУ?

Повний перехід на електронний облік трудової діяльності має відбутися протягом п’яти років. Тож поспішати не варто, принаймні доки не з’являться підзаконні нормативні акти.

 


◦ Кадрова документація
◦ Трудова книжка
◦ Електронна документація
ДЕМО ДОСТУП