Відпустка для догляду за дитиною не більш ніж до досягнення нею шестирічного віку надається матері або іншим особам на підставі заяви та медичної довідки за формою № 080-1/о, затвердженою наказом МОЗ від 11.06.2012 р. № 430. У п. 11 цієї довідки вказується термін її дії. Відповідно відпустка для догляду за дитиною надається на строк, зазначений у довідці, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку.
У наведеній ситуації термін закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею чотирирічного віку та термін закінчення дії довідки — 28.02.2025 р. Тобто вихід працівниці з відпустки для догляду за дитиною не є достроковим. Тож щоб вийти на роботу, повідомляти роботодавця не потрібно, як у разі дострокового виходу з такої відпустки, адже термін закінчення відпустки зазначений у наказі про її надання.
Працівниця бажає піти у відпустку без збереження заробітної плати з 01.03.2025 р. — з першого робочого дня після закінчення відпустки для догляду за дитиною, тож вона має заздалегідь написати заяву про надання відпустки без збереження зарплати. Щоб піти в будь-яку відпустку з першого робочого дня після завершення попередньої відпустки немає потреби виходити на один день на роботу, щоб відпрацювати після відпустки. Проте потрібно отримати згоду роботодавця на її надання, адже на підприємстві спланований виробничий процес, який передбачає залучення того чи іншого працівника, тож роботодавець має право відмовити в наданні відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами.
Працівниця може сама принести заяву у відділ кадрів або надіслати її електронною поштою чи через месенджери, якщо такий обмін кадровими документами затверджений на підприємстві. Лише після ознайомлення з наказом про надання відпустки без збереження зарплати вона може бути впевнена, що її надано.
Людмила ПОЛІЩУК
головна редакторка журналу «Кадровик України»