Атестація керівника відділу, яка є одинокою матір’ю та виховує дитину віком до 14 років


◦ Трудовi вiдносини
◦ Атестація

На державному підприємстві планується атестація керівних працівників. Чи підлягає атестації керівник відділу, яка є одинокою матір’ю та виховує дитину віком до 14 років?


Проведення атестації працівників підприємства (окрім тих, на кого поширюються лише окремі види економічної діяльності) регулюється Законом № 4312. Проведення атестації працівників керівного складу саме державних підприємств визначається Положенням № 1571.

Розглянемо, які ж категорії працівників не підлягають атестації згідно з вищезгаданими документами. У ст. 12 Закону № 4312 наведений перелік таких категорій, до яких належать:

— працівники, які відпрацювали на посаді менше року;

— вагітні жінки;

— особи, які доглядають за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю з дитинства;

— одинокі матері або одинокі батьки, які мають дітей віком до 14 років;

— неповнолітні;

— особи, які працюють за сумісництвом.

Також згідно із ч. 2 ст. 12 Закону № 4312 колективним договором можуть установлюватися інші категорії працівників, які не підлягають атестації. Пунктом 5 Положення № 1571 теж визначені категорії працівників, які не підлягають атестації. До них належать:

— керівники державних підприємств та їх об’єднань, яких призначає на посади КМУ;

— працівники керівного складу, які обіймали посаду менше року.

Колективним договором можуть установлюватися інші категорії працівників, які не підлягають атестації.

Жінки, які перебували у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проходять атестацію не раніше ніж через рік після виходу на роботу.

Як бачимо, перелік категорій працівників, які не підлягають атестації, в Законі № 4312 значно ширший, ніж у Положенні № 1571. Також у згаданому Положенні немає такої категорії, як «одинокі матері або одинокі батьки, які мають дітей віком до 14 років». Тому постає питання, яким із двох документів керуватися в ситуації, що розглядається?

На думку автора, якщо керівник відділу є одинокою матір’ю та виховує дитину до 14 років, окрім Положення № 1571, потрібно керуватися також Законом № 4312. Крім того, що закон має вищу юридичну силу (порівняно з постановою, якою затверджено згадане Положення) та ухвалене значно пізніше Положення № 1571 не було приведене у відповідність останньому, а тому не зважати на осіб, які визначені положеннями Закону № 4312, не можна. Таким чином, керівник відділу — одинока мати, яка має дитину віком до 14 років, до досягнення дитиною 14-річчя не підлягатиме атестації.

Ольга Панфьорова,

консультант журналу «Кадровик України»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН