Надання відпусток за неповного робочого часу


◦ Робочий час
◦ Неповний робочий час і скорочена його тривалість
◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
12 жовтня 2022 р.
Якої тривалості надаються щорічні відпустки, якщо працівник працює неповнийробочий день?

Щорічна основна відпустка надається працівнику за відпрацьований робочий рік, незалежно від того, на яких умовах (повного чи неповного робочого часу) він працював. Так, у п. 1 частини першої ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) вказано, що до стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час фактичної роботи, в т. ч. на умовах неповного робочого часу, протягом робочого року, за який надається відпустка. Отже, працюючи неповний робочий день або неповний робочий тиждень працівник має право на щорічну основну відпустку повної тривалості. Нагадаємо, що мінімальна тривалість щорічної основної відпустки, яка надається працівнику за відпрацьований робочий рік як за мирного, так і воєнного часу, — 24 календарних дні.


Щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки) надається тим працівникам, які фактично зайняті на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників певного виробництва, цеху, професії або посади. Це означає, що право на зазначені відпустки безпосередньо залежить від конкретної тривалості робочого часу працівника.

Так, якщо працівнику встановлено неповний робочий день, припустимо, 4 години за 8-годинного робочого дня і він весь час працює зі шкідливими умовами праці, то така робота зараховується до стажу, який дає право на щорічну додаткову відпустку. Однак якщо такий працівник працює, припустимо, не 4, а 3 години на день, то в такому разі час роботи на умовах неповного робочого часу не зараховується до стажу, який дає право на щорічну додаткову відпустку, оскільки не виконується умова для її надання.

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8 Закону про відпустки) надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, а також працівникам із ненормованим робочим днем. Оскільки ненормований робочий день не може бути встановлено працівнику, який працює неповний робочий день, тож йому не може бути надана така відпустка. Водночас право на неї має працівник, зайнятий на умовах неповного робочого тижня (п. 2 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 р. № 7).

Додаткова соціальна відпустка «на дітей»передбачена для певних категорій працівників із дітьми. Вона надається саме за наявність дітей і не залежить від того, на умовах повного чи неповного робочого часу працює працівник. Навіть якщо така особа працює один день на тиждень чи одну годину на день, вона має право на додаткову соціальну відпустку «на дітей» повної тривалості.

Додаткова відпустка працівникам-«чорнобильцям» не належить до щорічних відпусток: її надають лише тим працівникам, які мають статус постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 і 2. Ця відпустка також надається за календарний рік строком на 14 робочих (16 календарних) днів. Оскільки законодавством не обумовлено надання «чорнобильської» відпустки залежно від режиму роботи, це означає, що працівник-«чорнобилець», який працює в режимі неповного робочого часу, має право на таку відпустку на загальних підставах і повної тривалості. 

Попри те, що відпустки без збереження заробітної плати не належать до щорічних, вони можуть надаватися працівнику, який працює неповний робочий день в тому ж розмірі та порядку, як і для працівника, який працює повний робочий день (40 годин на тиждень).


«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП