Обмеження тривалості відпустки 59 календарними днями


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки

 

Законодавством передбачено, що загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів. Які саме відпустки входять у це обмеження і чи враховується до них відпустка учасникам бойових дій та «чорнобильська» відпустка?

Перевищення загальної тривалості щорічних основної та додаткових відпусток 59 календарними днями, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарними днями не допускається. Про це зазначено в статті 10 Закону про відпустки. Отже, обмеження стосується лише щорічних відпусток, перелік яких наведено в пункті 2 статті 4 Закону про відпустки, а саме: 
⎯ основної відпустки (ст. 6 Закону про відпустки); 
⎯ додаткової відпустки за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки);
⎯ додаткової відпустки за особливий характер праці (ст. 8 Закону про відпустки); 
⎯ інших додаткових відпусток, передбачених законодавством.

Щодо останнього пункту наведеного вище переліку, маються на увазі відпустки, встановлені іншими законами, в яких чітко вказано, що ці відпустки є саме щорічними. Наприклад, статтею 58 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII визначено, що «за кожний рік державної служби після досягнення п’ятирічного стажу державної служби державному службовцю надається один календарний день щорічної додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів».

Стосовно «чорнобильської» відпустки тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів, то її надання передбачено пунктом 22 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII. Ця відпустка є пільгою, тому не належить до виду щорічних відпусток, визначених Законом про відпустки. Зважаючи на це, в загальну тривалість щорічних відпусток, на які поширюється обмеження 59 календарними днями, «чорнобильська» відпустка не враховується. 

Те ж саме стосується додаткової відпустки окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності, що надається згідно зі статтею 162 Закону про відпустки. Вона також не належить до щорічних відпусток і надається понад останні. Тому в загальну тривалість щорічних відпусток, на які поширюється обмеження 59 календарними днями, вона також не враховується.

Таким чином, якщо працівник має право на основну та додаткову щорічні відпустки, а також «чорнобильську» відпустку або відпустку як учаснику бойових дій, для застосування обмеження в 59 календарних днів підсумовуватимуться лише дні щорічної основної та додаткової відпусток. «Чорнобильська» відпустка та відпустка учаснику бойових дій мають надаватися окремо (понад щорічні), навіть якщо разом щорічна основна та додаткова становитимуть 59 календарних днів. 

 

На запитання читачів відповідала

Ольга Панфьорова,

консультант журналу «Кадровик України»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН