Консультант Кадровика
електронна версія

Відкликання працівника зі щорічної відпустки у разі виникнення виробничої необхідності


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Щорічна основна відпустка

 

Чи можна відкликати працівника зі щорічної відпустки у разі виникнення виробничої необхідності і якщо можна, то як правильно скласти відповідний наказ?


Залежно від того, що мається на увазі під «виробничою необхідністю», та лише за наявності згоди працівника.

Хоча поняття «виробнича необхідність» досить часто використовується роботодавцями за різних обставин (у т. ч. і як «виправдання» певним зловживанням на кшталт примусового залучення працівників до надурочних робіт, виконання завдань, не передбачених трудовим договором, тощо), але у Кодексі законів про працю України (далі — КЗпП) визначення такого терміну не має. Натомість у ч. 8 ст. 79 КЗпП та ч. 3 ст. 12 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) чітко визначені виняткові випадки, коли допускається відкликання працівника з відпустки. Так, працівника можна відкликати зі щорічної відпустки лише для відвернення:

— стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків;

— нещасних випадків;

— простою;

— загибелі або псування майна підприємства.

Таким чином, якщо потреба у відкликанні працівника з відпустки пов’язана з однією з наведених умов (тобто саме це мається на увазі під «виробничою необхідністю»), то працівника можна відкликати, за будь-яких інших обставин — ні.

Окрім цього, слід враховувати, що відкликання працівника з відпустки допускається тільки за його згодою (ч. 8 ст. 79 КЗпП та ч. 3 ст. 12 Закону № 504) — це означає, що навіть у разі, коли на підприємстві, приміром, сталася виробнича аварія й саме цей працівник дуже потрібен, аби якомога скоріше усунути її наслідки, якщо він добровільно не погодиться на таке відкликання, примусити його вийти на роботу не можна і його відмова від дострокового повернення на роботу не буде порушенням трудової дисципліни.

Якщо ж працівник на відкликання згоден (звісно, за умови, що його причиною є один з вищевказаних випадків), то для оформлення відкликання працівника з відпустки необхідно:

1) отримати документальне підтвердження необхідності відкликання працівника з відпустки — як правило, підтвердженням того, що підстави для відкликання працівника з відпустки справді мали місце, є доповідна чи службова записка безпосереднього керівника працівника (див. Зразок 1), в якій має бути наведено обґрунтування відкликання зі щорічної відпустки саме цього працівника і вказано причини, що зумовили необхідність відкликання;

2) видати наказ про відкликання працівника з відпустки (див. Зразок 2), в якому обов’язково слід зазначити підставу для відкликання (відповідне формулювання з вищенаведених норм КЗпП і Закону № 504) та зробити посилання на доповідну чи службову записку керівника підрозділу, працівником якого є той, кого відкликають з відпустки.

 

 

Наказ про відкликання з відпустки може бути складений як у день виходу працівника на роботу, так і заздалегідь, якщо працівник був повідомлений про потребу у відкликанні й дав згоду вийти на роботу у визначений роботодавцем день.

У разі відкликання працівника зі щорічної відпустки він вважається відкликаним з дня виходу на роботу.

Невикористана частина щорічної відпустки надається працівникові, зазвичай, одразу після усунення причин, що зумовили його відкликання з відпустки, проте за погодженням між працівником і роботодавцем невикористану частину відпустки може бути перенесено і на інший період.

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН