Застосування похідних слів під час підбору професійної назви роботи


◦ Професійна класифікація
◦ Підбираємо назви посад (професій)
Як правильно проставляти похідні слова «старший», «провідний» тощо — до чи після назви посади, наприклад «Старший технік» чи «Технік старший»?

У наведеному випадку йдеться про похідні слова до професій (професійних назв робіт), що визначені в Додатку В до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 р. № 327 (далі — КП). 

Порядок їх застосування визначено у Примітці 1 Додатку В до КП, а саме: «Похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, виключення дублювання, збереження коду новоутвореної професії. 

У користувачів КП можуть з’явитися певні запитання у випадках, коли похідне слово до професії збігається з її кваліфікаційною категорією. У таких випадках пропонується звертатися до відповідного галузевого випуску Довідника кваліфікаційних характеристик професій (далі — ДКХП). 

Також слід пам’ятати, що похідні слова до професій (посад) на практиці застосовуються, як правило, для визначення або регламентації організаційно-правового статусу працівника на підприємстві. 

У наведеному випадку професійна назва роботи «Старший технік» відповідає нормам КП, але не виступає як кваліфікаційна категорія. Випуском 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. № 336, передбачено такі кваліфікаційні категорії за цією професією: «Технік», «Технік ІІ категорії», «Технік І категорії».

Також зауважимо, що під час запису професійної назви роботи до трудової книжки, штатного розпису тощо відповідно до прикладу, наведеного у Примітці 1 Додатку В до КП, похідне слово зазвичай пишеться перед професійною назвою роботи.

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП