Затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві, де працює всього 15 чоловік

Зворотний зв'язок

Чи обов’язково затверджувати правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо на підприємстві згідно зі штатним розписом працює всього 15 працівників?

Так, обов’язково.

Правила внутрішнього трудового розпорядку мають бути на кожному підприємстві незалежно від кількості його працівників — без них ви не зможете дотримуватись загальних вимог законодавства про працю, оскільки на необхідність наявності цього документа вказує низка положень Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

Так, згідно з ч. 1 ст. 21 КЗпП працівник зобов’язується виконувати роботу за трудовим договором і має дотримуватися внутрішнього трудового розпорядку. До початку роботи за укладеним трудовим договором роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором (п. 2 ст. 29 КЗпП). У ст. 142 КЗпП передбачено, що трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу та виборним органом первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил.

Отож, відсутність правил внутрішнього трудового розпорядку є порушенням вимог законодавства про працю, що, у свою чергу, передбачає адміністративну відповідальність посадових осіб підприємств незалежно від їх форми власності та кількості працівників за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 510 до 1 700 грн).

До того ж, відсутність правил внутрішнього трудового розпорядку може призвести не лише до накладення штрафу за порушення вимог трудового законодавства, а й до вкрай невигідних для роботодавця ситуацій, коли, приміром, якийсь працівник буде приходити на роботу весь час із запізненням, а на всі претензії відповість, що, скажімо, він вважав, що робота починається о 10, а не о 9 годині ранку і ніхто його не ознайомлював з вимогами щодо трудового розпорядку не те що письмово, а й навіть в усній формі. А якщо ви звільните такого працівника за систематичне порушення трудової дисципліни, то цілком можливо, що суд поновить його на роботі, бо це ж ви порушили вимоги ст. 29 КЗпП, не ознайомивши працівника до початку роботи з правилами внутрішнього трудового розпорядку, а, отже, він буде не винен у їх недотриманні.

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам