Індивідуальна податкова консультація від 22.04.2024 р. № 2209/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Щодо відображенні в додатку 4ДФ доходу поновленого на роботі працівника


◦ Трудовi вiдносини
◦ Звільнення
◦ Поновлення працівника на роботі
◦ Облік та оподаткування
◦ ПДФО та ВЗ
◦ ЄСВ
165

22.04.2024

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (...), щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що  (...) у зв’язку із скороченням чисельності та штату працівників було звільнено працівника (...). Не погоджуючись із звільненням, працівник оскаржив у судовому порядку розпорядження про його звільнення, у результаті (...) судом першої інстанції прийнято рішення, яким постановлено позов задовольнити та поновити на роботі працівника з (...) з виплатою йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу з (...) по (...). Розпорядженням керівника від (...) було поновлено працівника на роботі з (...) та виплачено у червні (...) року середній заробіток за один місяць. Проте (...) апеляційним судом задоволено апеляційну скаргу (...) та скасовано рішення суду першої інстанції, на виконання якого (...) було скасовано розпорядження про поновлення на роботі працівника. У період з (...) (дата фактичного виходу на роботу звільненого працівника) до (...)  нараховувалась та виплачувалась заробітна плата поновленому працівнику.

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо заповнення податкової звітності – додатку до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), а саме:

Яку правильно зазначати ознаку доходу при внесенні до Додатку 4 ДФ доходу, в тому числі середнього заробітку за один місяць, нарахованого та виплаченого з 09 червня 2023 року до 20 вересня 2023 року звільненому працівнику в зазначеному вище випадку?

Статтею 129¹ Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Разом з тим, у справах про стягнення аліментів, а також заробітної плати чи інших виплат, що випливають із трудових правовідносин, поворот виконання не допускається незалежно від того, в якому порядку ухвалено рішення, за винятком випадків, коли рішення було обґрунтоване на підроблених документах або на завідомо неправдивих відомостях позивача (частина друга ст. 445 Цивільного процесуального кодексу України).

Водночас ст. 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 Кодексу якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, та податковий агент.

Згідно з пп. 163.1.1 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема:

  • дохід у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 Кодексу);
  • інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (пп. 164.2.20 Кодексу).

Ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп. 167.2-167.5 Кодексу) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (п. 167.1 Кодексу).

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги  (пп. 169.4.3 Кодексу).

Відповідно до пп. «б» п. 176.2 Кодексу особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Порядок).

Пунктом 1 розділу II Порядку визначено, що Податковий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку на доходи фізичних осіб протягом звітного періоду.

Згідно з п. 4 розділу IV до Порядку у розділі I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору» додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ) до Податкового розрахунку, передбачений рядок 06, де, зокрема, у графі 6 «Ознака доходу» зазначається ознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» Додатка 2 до Порядку. Ознака доходу визначається до нарахованого доходу.

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображаються під ознакою доходу «101», інші доходи відображаються податковим агентом за ознакою доходу «127».

Враховуючи викладене, якщо податковий агент нараховує (виплачує) фізичній особі (працівнику) дохід у вигляді заробітної плати у зв’язку з поновленням на роботі на підставі рішення суду, то такий дохід відображається у Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку під ознакою доходу «101». Разом з тим, якщо  зазначене рішення суду було скасовано, то вказаний дохід слід розглядати як інший дохід та зазначити його під ознакою доходу «127». При цьому податковий агент має право здійснити корегування раніше поданого Додатку  4 ДФ Податкового розрахунку з урахуванням норм розділу V до Порядку.

 

<…> Відповідно до п. 52.2 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП