Бізнес і влада обговорили проблеми бронювання


◦ Військовий облік. Військова служба
◦ Бронювання
25.04.2023

19 квітня ФРУ провела чергову зустріч бізнес-активу Федерації з органами державної влади з обговорення проблемних питань застосування Порядку бронювання військовозобов`язаних працівників та Критеріїв визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в цілях бронювання, а також постановки та ведення військового обліку.

Від органів державної влади взяли участь:

 • Сметанко Сергій – директор департаменту економіки безпеки і оборони Мінекономіки;
 • Катренко Сергій – начальник відділу організації бронювання мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ;
 • Капелюшний Сергій – начальник відділу мобілізаційної роботи та цивільного захисту Мінстратегпрому;
 • Павлов Віталій – в. о. директора юридичного департаменту Мінстратегпрому.

Під час зустрічі були обговорені найбільш проблемні питання, пов'язані із застосуванням нової процедури бронювання, визначенням підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, постановкою та веденням спеціального військового обліку, реалізацією норми Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині здійснення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань.

Одними з найбільш проблемних бізнес визначив:

 • неможливість практичної реалізації норми Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині бронювання працівників у разі здійснення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань через Міноборони, військові частини навіть за наявності прямих контрактів з ними;
 • непогодження Генштабом списків на бронювання тривалий час, більше ніж 2,5 місяці;
 • невключення ЄСВ до складу податків, зборів та платежів при визначенні одного з критеріїв, на підставі якого підприємство визначається критично важливим для функціонування економіки з метою бронювання.

Сергій Сметанко зазначив, що наразі питання включення ЄСВ до складу податків, зборів та платежів для визначення підприємства критично важливим перебуває на погодженні в Мінцифри, ДПС, Міноборони, Митній службі, Держприкордонслужбі. Після опрацювань будуть підготовлені зміни до постанови КМУ № 76.

Також підготовлені зміни і найближчим часом будуть внесені на розгляду уряду щодо встановлення чітких строків погодження Генштабом списків працівників, які пропонуються до бронювання, у 10 робочих днів.

Сергій Катренко наголосив на низці недоліків до списків, за якими підприємства пропонують до бронювання працівників, зокрема, невідповідність ВОС наказам № 317, 412, у т. ч. повернення на доопрацювання у разі наявності помилок в даних більше ніж по 5-ти працівниках, відсутність довідки про визначення граничної чисельності військовозобов`язаних або неправильне її заповнення.

Сергій Капелюшний поінформував про можливість подання звернень про бронювання до Міністерства у разі наявності державних контрактів в розумінні Закону України «Про оборонні закупівлі» та постанови КМУ № 363. Також було зазначено про прийняття наказу «Про затвердження Критеріїв для визначення Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України підприємств, установ і організацій у сфері оборонно-промислового комплексу, промисловості, літакобудівній галузі та у сфері космічної діяльності такими, що мають важливе значення для національної економіки» від 23.02.2023 р. № 27. Разом з тим рішень про визнання критично важливим підприємств для Мінстратегпром ще не приймалось.

Також бізнесом були порушені такі питання:

 • Практична реалізація положення щодо вилучення у військовозобов'язаного витягу в разі його звільнення після отримання рішення Мінекономіки у п'ятиденний строк.
 • Заповнення значного обсягу відомостей у Звіті про чисельність військовозобов'язаних, які заброньовані, примітки № 3.
 • Питання виїзду в службове відрядження за кордон з витягом наказу про бронювання за наявності печатки підприємства без відмітки ТЦК і СП.
 • Правомірність відмов деяких ТЦК та СП у постановці на спеціальний військовий облік заброньованих у разі бронювання за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45.
 • Заміна недіючих та виключених ВОС представником підприємства без участі військовозобов’язаного працівника.
 • Бронювання сумісників.
 • Подання квартальної звітності у разі, якщо не настав термін для подання квартальної звітності.
 • Порядок оформлення документів на бронювання більш ніж 50 % граничної чисельності від військовозобов`язаних, а також можливості забронювати працівників за дефіцитними ВОС.

На порушені питання були надані відповіді фахівцями органів державної влади.

За результатами зустрічі Федерацією будуть підготовлені пропозиції до Мінекономіки та Генерального штабу ЗСУ у питанні необхідності внесення змін до нормативно-правових актів з метою врегулювання порушених проблемних питань.Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП