Чи потрібно індексувати зарплату, якщо не підвищується посадовий оклад


◦ Оплата праці
◦ Індексація і компенсація
20 грудня 2021 р.

Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області роз’яснює, що в розумінні Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До складу заробітної плати можуть входити різні складові, такі як надбавки, премії, доплати тощо, проте основою заробітної плати та, відповідно, базою нарахування багатьох видів складових є посадовий оклад.

На багатьох підприємствах трапляються випадки, коли посадовий оклад (тарифна ставка) тривалий час не підвищувався, хоча його розмір, наприклад, може бути вищим за розмір мінімальної заробітної плати. У таких випадках необхідно не забувати про індексацію заробітної плати та нараховувати її відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078.

Індексація заробітної плати — це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Щоб правильно визначити суму індексації, потрібно знати основні правила її нарахування:

  • у місяці підвищення окладів значення індексу споживчих цін береться за 1 або 100 %. У подальшому ІСЦ обчислюється починаючи з місяця, наступного за місяцем підвищення;
  • індексується зарплата в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб ПМПО). Частина зарплати, що перевищує ПМПО, індексації не підлягає;
  • зміна «базового» місяця відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу, тобто підвищення розмірів складових на «базовий» місяць не впливає;
  • не нараховується індексація в місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки), якщо розмір такого підвищення перевищує суму можливої індексації у відповідному місяці;
  • у місяці підвищення посадових окладів до розрахунку підвищення доходу включаються всі складові зарплати, які мають постійний характер.

Таким чином, правильно та своєчасно нарахована індексація заробітної плати забезпечить дотримання вимог законодавства про працю в частині дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП